Mustikasaak jääb tänavu kesiseks, vaarikad ootavad vihma

Mustikas. Foto: Ain Raal
Mustikas. Foto: Ain Raal

Varasuvine pikk põuaperiood ja möödunud aasta suur marjataimede õitsemine piiravad selle suve marjasaaki.

Tartumaal asuvast Marjasoo talust öeldi ERR-ile, et nemad mustikaid see suvi ei korja, kuna mustikaid lihtsalt ei ole. Musitkakasvu on Marjasoo talu hinnangul mõjutanud mitmed erinevad faktorid, millest olulisemad on pikk põuaperiood ja möödunud aasta külm suvi. Lisaks öeldi marjatalust, et terves Eestis mustikaid ei kasva.

"Neli aastat on juba sama probleem," kommenteeris Marjasoo talu mustikate puudust.

Harjumaal asuva Raja talu vaarikasaak on sel suvel samasugune nagu igal aastal, ütles sealne peremees Gunnar Tärn ERR-ile. Kuna Raja talus on kastmissüsteem, siis on vaarikakasv stabiilne, selgitas Tärn. Lisaks avaldas mees lootust ka kultuurmustikate saagi suhtes.

Sotkara talu on Ida-Virumaal ning sealne perenaine Margot Haav ütles ERR-ile, et vaarikad vajavad veel vihma, et valmida. Praegu on marjad väikesed ning veel valmis pole.

Talupidaja sõnul on metsas mustikad kohati küpsenud ja kohati taimed veel õitsevad. Samas on valminud mustikad väga väikesed, umbes kadakamarjasuurused. Kuigi sotsiaalmeedias jagatakse juba mõnda aega pilte murakasaagist, pole nendegi marjade hulk tänavu ülearu kiita.

"Murakad kuivasid ära enne, kui nad küpseda jõudsid," selgitas Haav metsamarjade tänavust aastat.

Põuaperiood on mõjutanud ka Sotkara talu maasikaid, mis vaatamata kastmisele on kõvad. Sügisest õunasaaki Haav veel prognoosida ei osanud, kuid osa puid olid väikseid õunu juba maha visanud.

Räpina aianduskooli õppemajandi juht Urmas Roht ütles ERR-ile, et mustikate vähese kasvu peamine põhjus on eelmisel aastal olnud suur õitsemine. Roht selgitas, et taimed tavaliselt järgmisel aastal puhkavad. Lisaks on Rohu sõnul ka kultuurmustikate kasv möödunud aastaga võrreldes tagasihoidlikum.

"Vaarikatel ei ole sugugi halb aasta," ütles Roht. Mehe sõnul on hiljutised vihmad põuakahjusid parandanud ning vaarikamari kasvab ja on puhas.

"Õuna-aasta tuleb pigem tagasihoidlik, õitsemise ajal ei olnud sugugi head ilmad, pigem oli jahedam," kommenteeris Roht õunakasvu.

Lisaks ütles Roht, et mõnes Eesti paigas võib olla mustikaid väga rikkalikult, kuid üldine marjakasvu tase on sel suvel tagasihoidlik.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: