Teadlane pole Eesti tänavuse kartulisaagi osas veel lootust kaotanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kartulivaod
Kartulivaod Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Eestis on tänavusuvise põua tõttu kartulisaagiga lood kehvad, kuid vihm võib hiliste sortide kasvu veel päästa, rääkis ERR-ile Eesti taimekasvatuse instituudi peadirektor ja teadlasena kartulikasvatust uurinud Mati Koppel.

Mis seis Eestis kartulisaagiga seoses põuaga on?

Põllumehed, kes said hästi varaselt varase kartuli maha, siis nemad said saaki, need, kes kasvatavad põhisaaki, siis need on kartulile jätnud väga tugeva jälje ja viimasel ajal olen mööda Eestit ringi sõitnud ja torkab silma, et kartulitaimed on tugevalt longus ja ka kuivanud.

Siin Jõgeva kandis on öelda, et läbi aastate olen teinud proovivõtmisi ja see annab meile võimaluse saaki pikaajalise keskmisega võrrelda. Kui eelmisel nädalal tegime proovivõtmist, siis saak oli alla poole tavalisest. Viimase nädalaga polnud kartul saaki alla kasvatanud. Tavaliselt juuli lõpus 5-6 tonni tuleb nädalaga juurde, siis nüüd napilt tonn.

Kas kartulipõllud päästaks üks tubli lahmakas vihma?

Midagi ta päästab, aga selle vihmaga kaasnevad teised mured. Need mugulad, mis moodustunud ja täiskasvanud, lähevad selle suure vihmaga lõhki ehk kartuli kvaliteet võib oluliselt kannatada. Aga olen kuulnud kartulikasvatajate käest, et paljud kartulid pole hakanud veel mugulaid moodustama. Kindlasti nende osas võiksid vihmad saagi päästa ja saagikust parandada.

Ega põud kartulihaiguste levikut ei soodusta?

Põud puudutas esmalt saaki. Kui me räägime nendest kõige ohtlikumatsest karantiinsetest haigustest siis, neid haigustekitajaid tänu meie tõhusale kontrollilsüsteemile ei ole, aga osad bakterhaigused võivad kuumaga levima hakata küll.

Kas oskate öelda, kas kartulisaak jääb Eestis nii niruks, et seda tuleb hakata sisse ostma?

Selles osas on natukene vara veel vastust öelda. Kui mõtleme nende hilisemate kartulisortide peale, mille saagi võib vihm päästa, siis ootaks septembri lõpuni ära.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: