X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haigekassast tervisekassaks ja töötukassast töökassaks 865 000 euroga

Haigekassa juht Rain Laane
Haigekassa juht Rain Laane Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Haigekassa ja töötukassa soovivad tuleval aastal muuta oma nime vastavalt tervisekassaks ja töökassaks. Hinnanguliselt kulub nimede vahetamisele kuni 865 000 eurot.

Sotsiaalministeeriumis kirjutatud eelnõu seletuskiri ütleb, et "haigekassa viimase paari aasta tegevused on suuremas ulatuses suunatud personaalsema ja inimlikuma suhtluse poole. Seda "eesmärgiga aidata igat inimest igas tervisega seotud küsimuses." Sügisel koguneb haigekassa nõukogu ja sealt ootab haigekassa juht Rain Laane otsust muuta Eesti Haigekassa nimi Eesti Tervisekassaks.

"Haigekassa on saanud päris palju uusi ülesandeid viimase aasta jooksul ja ka täiendavad ülesanded lisanduvad 2019-2021. Ja me tahame panustada terviseedendusse enam, mitte ainult haiguste ravisse. Meie õde töötukassa on oma nime üle arutamas ning siis on võimalus need kaks nime koos ära muuta," rääkis ERR-ile Laane.

Eesti Töötukassa uueks nimeks peaks tuleval aastal saama Eesti Töökassa. Selle plaani leiab juba 2014. aastal kokku pandud sotside ja Reformierakonna koalitsioonileppest, kuid töötukassa juhatuse esimehe Meelis Paaveli sõnul pidi toona tegelema olulisemate asjadega. Sarnaselt haigekassa nimemuutusega on ka selle mõtte taga asutuse profiili laienemine.

"Järgmisest aastast alustame ka karjäärikeskusega koolinoorte nõustamist ja kui üldse nimevahetusega tegeleda, siis minu arvamus on, et see hetk on täna käes. Mis läheb paremaks? Ma arvan, et iseenesest sisuliselt töö mõttes me panustame täna kõige paremal moel ja teeme seda ka tulevase uue nimega," ütles Paavel.

Samas, kui silt ametniku laual sisuliselt teenuse kvaliteeti ei muuda, milleks siis asutuse nime vahetada? Meelis Paaveli sõnul võib nimi "töötukassa" osa kliente neist eemale peletada.

"See sõna "töötu" pigem hirmutab meie poole pöördujaid ja eriti on seda praegu kuulda seoses karjääriteenuste ümberkujundamisega. See on pigem kuvandimuutus. Kui "töötu" tähendab eesti inimese jaoks probleemi, siis "töö" on ju positiivse taustaga."

Ühtegi mõõdikut, mille järgi hiljem kontrollida, kas ja kui palju nimevahetus töötukassale kliente juurde toob, sotsiaalministeeriumi eelnõu ei paku. Sama lugu on haigekassaga, mille kohta öeldakse eelnõu seletuskirjas, et muudatuste mõju võib pidada marginaalseks, kuna inimeste käitumises muutusi ei toimu. Rain Laane on siiski optimistlikum. Tema sõnul võib haigekassa nime muutus olla üks meede, et suunata inimesi tervislikumalt käituma.

"Kui me räägime tervisest ja räägime tervise hoidmisest, siis inimesed paratamatult mõtlevad selle peale rohkem. Nad mõtlevad, kuidas nad toituvad, nad mõtlevad selle peale, et võib-olla on kasulikum rohkem liikuda, võib-olla on kasulikum tegeleda ennetavate tegevustega," selgitas Laane.

Nimemuutuste hinnaks arvestab sotsiaalministeerium 865 000 eurot. Kusjuures haigekassa saaks tervisekassaks 200 000 euroga ja töötukassa töökassaks 665 000 euroga. Töötukassa juht Meelis Paaveli sõnul kulub neil suurem osa rahast ehk 450 000 büroode väljanägemise muutmiseks.

"Me oleme täna 28 Eesti paigas. Kui riigikogu otsustab nimemuutuse ära, siis tuleb meil oma valguskastid ja töölauad ning muu, mis meil kujunduse osad on, välja vahetada, et tööruumid vastavusse viia."

Haigekassa nimemuutuse puhul on kõige suuremaks kuluks ehk 65 000 euro peale hinnatud teavitustegevus. Aga siit-sealt annab saab ehk ka kokku hoida, loodab Laane.

"Ma toon lihtsad näited. Tulevad uued töötajad, neil on visiitkaarte vaja, see tuleb siis tervisekassa logoga. Samamoodi, kui me anname välja aastaaruande, siis sellel on juba uus logo. Kindlasti meil on soov saada hakkama väiksema rahaga, kui seletuskirjas on välja toodud."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: