Hispaania uued allveelaevad ei mahu dokki, kuid vähemalt kerkivad pinnale

Esialgse S-80 pilt Hispaania kaitseministeeriumi veebilehel.
Esialgse S-80 pilt Hispaania kaitseministeeriumi veebilehel. Autor/allikas: armada.mde.es

Püüdlusi valmistada Hispaania mereväele uued allveelaevad tabas järjekordne tagasilöök, kui selgus, et praeguseks välja arendatud kujul ei mahu uus allveelaev oma ujuvdokki, edastas kohalik meedia.

S-80 on Cartagenas asuvas Navantia laevaehitustehases väljatöötamisel olev Agosta-klassi allveelaev. Kokku peaks Hispaania merevägi saama neli sellist allveelaeva ja esimene neist peaks olema kasutusel 2022. aastaks. Praegu on Hispaanial kolm Galerna-klassi allveelaeva.

Projektiga seoses on olnud aga juba aastaid probleeme, vahendab BBC.

Nimelt avastati 2013. aastal, et allveelaev on umbes 100 tonni raskem kui vaja ning see tekitas tõsise ujuvusprobleemi ehk otseselt öelduna - põhja läheb edukalt, aga pinnale ei pruugi enam uuesti kerkida.

Tookord ütles üks allikas uudisteagentuurile Associated Press, et kõik sai alguse sellest, et keegi oli pannud arvutamisel koma valesse kohta ning keegi ei pööranud hiljem tähelepanu sellele, et kalkulatsioonid tuleks üle kontrollida.

Ujuvuse tagamiseks otsustati allveelaev pikemaks teha - kui algselt pidi allveelaev olema 71 meetrit, siis nüüd on pikkuseks 81 meetrit. Arvutusvea parandamine läks maksma umbes 14 miljonit eurot.

Paraku aga probleemid sellega ei lõppenud - ajaleht El Pais kirjutab, et kuna allveelaevad tuli pikemaks teha, ei mahuks nad ka enam Cartagena dokkidesse. Seega tuleb dokid ümber ehitada. Lõppkokkuvõttes on ühe uue allveelaeva hind kahekordistunud ning kerkinud juba ühe miljardi euroni.

Hispaania kaitseminister Margarita Robles tunnistas raadiointervjuus, et projekti puhul on esinenud puudujääke. Samas rõhutas ta, et vead on nüüdseks parandatud ning et hange on täielikult elujõuline.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: