Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haukanõmm: Ojasalu MTÜ rahastamine võib jätta korruptiivse mulje, ent ei ole seda

Monika Haukanõmm.
Monika Haukanõmm. Autor/allikas: Vabaerakond

Vabaerakonna esimeheks kandideerida soovinud ja hiljem sellest loobunud praegune erakonna aseesimees Monika Haukanõmm ütles ERR-ile antud intervjuus, et Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) esimehe Ardo Ojasalu poolt juhitava MTÜ Korruptsiooniradar rahastamine 5000 euroga kuus võib näida korruptiivsena, aga ei ole seda. Haukanõmm ei osanud aga öelda, mida Korruptsiooniradar konkreetselt selle raha eest teinud on.

Milliseid järeldusi olete enda jaoks teinud pärast Vabaerakonna suvepäevi, kus kirglikult arutati mitmeid Vabaerakonna tuleviku jaoks olulisi teemasid?

Kaheldamatult tegin ma selle järelduse, et inimesed on väga erinevatel positsioonidel toimuva osas. Kindlasti on mure see, et me ei ole osanud oma sõnumeid ja mõtteid avalikkuseni viia ja pigem oleme jäänud aruteludesse oma väiksemas siseringis. Aga see avalikkuse ette tulnud pöördumine (Haukanõmm peab silmas Vabaerakonna Pärnumaa piirkonna juhi Heli Künnapase erakonnakaaslastele saadetud kirja. Künnapas nõudis ERR-ile antud intervjuus ka Andres Herkeli tagasiastumist - toim.) piirkonna liikmete poolt vajab kindlasti lahendamist ja ei saa eitada, et inimesed on mures.

Mis teie enda seisukoht seoses selle pöördumise sõnumiga on?

Seal juhiti tähelepanu olulistele küsimustele - piirkonna arengule, kaasamisele, meediatööle, sõnumitele. Lähemal ajal tuleb kindlasti korraldada kohtumine nende inimestega ja arutada, siis saab juba edasisi samme. Muidugi ei saa kuskilt otsast teha nägu, et kõik on korras.

Kas Andres Herkel peaks juhina Vabaerakonna riigikogu valimistele viima?

Praegusel hetkel on ta valitud erakonna juhiks. Meie põhikiri ütleb, et erakorralist üldkoosolekut ja uut juhti saab valida siis kui on kümme protsenti meie liikmetest seda meelt, et seda on vaja teha. Aga seni on Andres erakonna esimees ja me töötame edasi.

Kas teie arvates oleks vaja seda teha, ehk valida erakonnale uus juht?

Ma ei ole seda enda jaoks sellisel moel sõnastanud. Mul ei ole sellekohapealt praegu isiklikku arvamust. Meil on homme erakorraline riigikogu istung, meil on fraktsiooni koosolek, meil on juhatuse koosolek neljapäeval. Ma arvan, et pärast seda on selgem.

Kas Artur Talvikul on veel kohta Vabaerakonna riigikogu fraktsioonis nüüd, kus ta teatas, et hakkab looma uut erakonda?

Meil on homme (kolmapäeval - toim.) fraktsiooni koosolek, kus me seda teemat kindlasti ka arutame. Kui me Vabaerakonnana oleme alati öelnud, et kõik on meie juures oodatud, siis selle otsuse peab küll tegema Artur Talvik ise. Ja selle kohta peab mingi seisukoha kujundama ka fraktsioon. Loomulikult on see olukord häiriv ja meie fraktsiooni töö kindlasti on mingil määral sellest häiritud, kuid kui küsida, kas Artur peaks ära minema, siis ma ei ruttaks ütlema, et jah. Oleneb, kuidas me suudame oma koostööd jätkata.

Mis seisukohal olete te ERJK juhi Ardo Ojasalu poolt juhitud MTÜ Korruptsiooniradari finantseerimise osas Vabaerakonna poolt?

See on olnud algusest peale teada, et Vabaerakond toetab Korruptsiooniradari tegemist. Selles mõttes ei ole see kindlasti üllatus ega uus informatsioon ka avalikkusele. See oli juhatuse poolt saanud heakskiidu, sellesse juhatusse küll mina isiklikult tol korral ei kuulunud. Alati on võimalik seada endale mingi teenuse finantseerimisel mingid eesmärgid. Mina ei oska küll selles midagi kahtlast ega halba näha. Alati on muidugi juhatusel võimalik teha järgmisi otsuseid. Mina arvan, et siin on kõik korras ja tegemist on olnud mõistliku asjaga.

Kas see tasu 5000 eurot on proportsioonis vastu osutatava teenusega?

Kuna mina ei kuulu Korruptsiooniradari ühtegi juhtorganisse, siis ma ei oska seda kommenteerida antud hetkel.

Kõrvaltvaadates tundub 5000 eurot kuus väga suure summana. Kuidas see Vabaerakonna poolt põhjendatud on?

Loomulikult on 5000 eurot väga suur summa... Ma pean veelkord ütlema, et ma ei ole väga täpselt kursis, mis on selle 5000 euro eest tehtud. Kindlasti me teame ja meieni on jõudnud erinevad juhtumid, mida seal on lahendatud, nendest on räägitud juhatusele. Aga võib-olla tõesti 5000 eurot kuus on summa, mis vajab ülevaatamist. Kui on konkreetsed juhtumid, konkreetsed lahendid, konkreetsed uurimised, siis sellisel juhul on see võib-olla põhjendatud, aga mina pigem ütleks, et mul ei ole piisavalt informatsiooni.

Kõik, mis puudutab riigijuhtimist ja ka selle kontrollimist peab olema korruptsioonist puhas ja ka näima sellest puhas. Vabaerakond on olnud esirinnas korruptsiooni vastu võitlemisel. Kas teie jaoks paistab see 5000 euro maksmine Korruptsiooniradarile puhta tegevusena?

Ma olen täiesti veendunud selles, et see on puhas tegevus, seda ei ole kordagi salatud. Algusest peale on teada olnud, et Vabaerakond toetab MTÜ-d Korruptsiooniradar, seal on nõukogus ka teiste erakondade esindajad olemas. Kas ta näib puhas - see on nüüd teine küsimus. See võib jätta sellise mulje, et justkui oleks tegemist korruptsiooniga, aga seal seda kindlasti ei ole. Võib-olla on lihtsalt küsimus selles, kuidas me oleme osanud avalikkusele seda selgitada, et ta ka näiks õige ja korruptsioonivaba. Aga see kindlasti on seda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: