Liit: ehitusmaht jõuab tänavu buumiaegsele tasemele, kuid ülekuumenemist ei tule

Ehitusettevõtjate liidu juhi Raivo Ranna sõnul jõuab ehitusmaht sel aastal 2007. aasta buumiaja tasemele, kuid ülekuumenemist ei tule.

Eesti ehitusturu maht suurenes tänavu teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 22 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ehitusettevõtjate liidu juht, Rand&Tuulberg nõukogu liige Raivo Rand ütles, et tänavu jõuab Eesti ehitusmaht esimest korda buumiaegsele ehk 2007. aasta tasemele. Sektoris töötab praegu 60 000 inimest toonase 80 000 asemel ja seetõttu pole ehituse maht veel absoluutses tipus.

"Et ehitus ülekuumeneks, seda ma ei usu. Ehituse kasv ilmselt pidurdub, see ei saa selliselt edasi minna, et iga kvartal teeme 20 protsenti rohkem eelmise aasta sama perioodiga võrreldes, sest juba puhtfüüsiliselt ei ole neid töökäsi ja masinaid ja võimsusi, millega seda kasvu niimoodi jätkata. See kasv võib tulla küll lähiperioodis natuke hinnatõusult ja uute tehnoloogiate paremate võtete kasutamisega, aga mitte tööjõu arvelt," selgitas Rand.

Ta prognoosib, et 20-protsendiline kasv hakkab järgmisel aastal asenduma jätkusuutliku kahe- kuni viieprotsendilise kasvuga.

Kinnisvaraarendus- ja ehitusettevõtte 1Partner juht Martin Vahter aga ütles, et ehitussektor on juba üle kuumenenud.

"Kui on juba see, et tööjõudu veetakse Poola kaudu, ukrainlasi sisse, igasugused sellised skeemid, mis paar aasta tagasi ei olnud niivõrd aktiivsed, on täna kõik ellu rakendatud, siis see näitab seda, et selles ehitussektroris on täna ülekuumenemine," rääkis ta.

Ka tema ei usu, et kinnisvaramull seekord pauguga lõhkeks.

"See on ka vale arvamus, et kui on buum, siis buumile järgneb mingisugune langus. See on üks paljudest võimalustest, võib-olla lihtsalt vaikne kasvu pidurdumine. See tähendab, et aastas tehakse sama palju arv tehinguid, tehakse sama hinnaga. See on iseenest ju hea, see ei ole ju midagi halba," selgitas Vahter.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: