Endine Briti luurejuht: MI6 kahetseb Putini võimule aitamist

Briti peaminister Tony Blair ja (siis juba) Venemaa president Vladimir Putin 2003. aastal.
Briti peaminister Tony Blair ja (siis juba) Venemaa president Vladimir Putin 2003. aastal. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Briti välisluureteenistuse ehk MI6 endine juht sir Richard Dearlove ütles äsja toimunud kirjandusfestivalil, et MI6 ridades kahetsetakse praegu seda, et Briti luureteenistus aitas omal ajal Vladimir Putinil võimule tõusta.

Dearlove, kes oli MI6 juhiks aastatel 1999-2004, selgitas ajalehe Times teatel, et Putini aitamine seisnes selles, et Briti luure aitas Venemaa presidendivalimiste eel Putinil tollase peaministri Tony Blairi kõrval avalikkuses poseerida. Seda sammu Briti luureametnikud praegu kahetsevad, nentis Dearlove.

Endine luurejuht meenutas, et 2000. aastal toimunud Venemaa presidendivalimiste eel võttis temaga ühendust kõrge Vene luureametnik, kes küsis, kas peaminister Blair võiks osaleda koos peaminister Putiniga Peterburis Maria teatris Sergei Prokofjevi ooperi "Sõda ja rahu" esietendusel.

"Meil oli Londonis pikk arutelu, kas Tony Blair peaks selle kutse vastu võtma või mitte ning me leidsime, et see on erakordne ja ainulaadne avang ning me võtsime kutse vastu," meenutas Dearlove.

Küsimusele, kas luureametnike seas praegu kahetsetakse Putini maine ilustamist, vastas Dearlove, et kindlasti on praegu märkimisväärset kahetsust.

"Kuid pidage meeles, et meil oli periood, kui meie suhe Venemaaga oli üsna positiivne," rääkis ta. "Väiksed asjad hakkasid seejärel segama ning väikestest asjadest said suured asjad."

Endine luurejuht tõi esile juhtumid nagu Boriss Berezovski väljaandmisest keeldumine, Ahmed Zakajevi viibimine Suurbritannias ja Aleksandr Litvinenko mõrv.

"Seega hea suhe, mis oli kestnud võib-olla poolteist või paar aastat, muutus ootamatult ebamugavaks ja väga keeruliseks, kui Putini režiimi olemus hakkas üha rohkem selgemaks saama," lausus Dearlove.

Sergei Skripali tapmiskatse märtsis Salisburys näitab Dearlove'i hinnangul aga kriisi Vene luure ridades.

"Oluline sõnum on see, et Venemaa integratsioon Lääne ärisüsteemiga on teinud palju lihtsamaks koguda luureandmeid Venemaa kohta, sest on nii palju võimalusi, nii palju ligipääsu mõjuvõimsatele venelastele," lisas ta samas.

"Miks peaks küll Putin, kui see oli tema, tellima Skripali tapmise? Ma arvan, et see peegeldab kriisi Venemaal. Et nad on pärast Nõukogude Liidu lagunemist nii läbipaistvad, et nad üritavad nüüd uksi kinni naelutada. Teha selgeks, et kui sind Lääne luureteenistuste poolt värvatakse, siis ei ole sa kunagi kaitstud Venemaa kättemaksu eest," selgitas Dearlove.

Endine Briti luurejuht avaldas ka arvamust, et kui Venemaa võiski tehnoloogia abil mõjutada 2016. aasta USA presidendivalimisi, ei olnud see mõju nii tugev, et see oleks valimistulemust muutnud või et president Donald Trump oleks Venemaa poolt manipuleeritud. Samuti on ta üsna skeptiline seoses väitega, et Venemaa sekkus Brexiti referendumisse.

Endise Briti luureametniku Christopher Steele'i toimikus esinenud väiteid kommenteerides sõnas Dearlove, et kui isegi jutt Trumpi seiklustest Moskva prostituutidega vastaks tõele, võiks praegune USA president oma minevikku arvestades sellistele süüdistustele lihtsalt käega lüüa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: