Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Medvedev: kui USA peaks Vene pankade vastu astuma, on tegu sõjakuulutusega

{{1533890880000 | amCalendar}}
Foto: Sputnik/Scanpix

Venemaa-vastaste majandussanktsioonide edasist tugevdamist võib hinnata kui majandussõja kuulutamist, sellele sõjale tuleb reageerida majanduslike, poliitiliste ja muude viisidega, ütles Vene peaminister Dmitri Medvedev reedel.

Täpsemalt hoiatas Venemaa peaminister Dmitri Medvedev meetmete eest, mida pakub hetkel USA kongressis kavandatav parteideülene Vene sanktsioone puudutav eelnõu. Selles vabariiklaste ja demokraatide poolt toetatud eelnõus tehakse ettepanek piirata mitmete Venemaa riigiosalusega pankade tegevust USA-s ja piirata ka nende pankade võimalust kasutada arveldamisel USA dollareid, vahendas Reuters.

Mainitud eelnõu edasine tulevik on hetkel siiski ebaselge. Kongress ei kogune uuesti enne septembrit ning ka siis ei pea mitmed abalüütikud tõenäoliseks seda, et eelnõu sellisel kujul läbi läheks. Tõenäoliselt lisatakse sealt mõned sätted pigem elseisva eelarvevaidluse osadeks.

Kolmapäeval administratsiooni poolt teatatud uusi sanktsioone peavad paljud analüütikud sooviks võtta kongressilt Venemaa-vastaste meetmete rakendamisel juhtpositsioon ning sellega ka näidata, et president Donald Trump suhtub erinevalt kriitikute väidetest Moskvast tulenevasse ohtu tõsiselt.

"Ei tahaks kommenteerida jutte tulevastest sanktsioonidest, kuid võin öelda üht: kui järgneb midagi pankade tegevuse või ühe või teise valuuta kasutamise keelu taolist, võib seda üsna otsekoheselt hinnata majandussõja kuulutamiseks," ütles Medvedev Kamtšatka poolsaarel kohtumisel Kronoki riikliku loodukaitseala töötajatega.

"Ja sellele sõjale tuleb vastata - majanduslike ja poliitiliste meetoditega, vajadusel ka muude meetoditega. Ja meie USA sõbrad peavad seda mõistma," sõnas Medvedev vastuseks küsimusele, milliseid sanktsioone saab Venemaale veel rakendada ja kuidas need mõjutavad riigi majandust.

Juba kehtivatest ja äsja heaks kiidetud sanktsioonidest rääkides rõhutas Vene peaminister, et "kuidas lääne partnerid ka ei arutaks, et venelased on halvad, ajavad valet poliitikat, et Vene valitsus peab hulgas küsimustes oma seisukohta muutma - kuid suurel määral on need meetmed meie majandusliku võimsuse piiramine".

Valitsusjuht lisas, et Moskva-vastaseid sanktsioone kehtestati mitu korda ka Nõukogude Liidu ajal. "Meie riik on viimased sada aastat elanud pideva sanktsioonisurve all. Milleks seda tehakse? Selleks, et kõrvaldada Venemaa võimsate võistlejate seast rahvusvahelisel väljal," sõnas Medvedev, nentides et sanktsioonid majandust siiski üht või teist viisi mõjutavad.

Ebaausa konkurentsi näitena tõi Medvedev USA piirangud Vene gaasi tarnimisele Euroopasse. Tema sõnul on USA huvitatud oma gaasi tarnimisest Euroopa turule.

"See ongi ebaausa konkurentsi viis," rõhutas peaminister, meenutades, et "kõik see oli pakitud ühte seadusesse, vaatamata sellele, et tegemist on täiesti mitteturulise ja konkurentsivastase meetmega, mis on suunatud meie võimaluste lämmatamiseks."

USA teatas kolmapäeva õhtul Venemaale sanktsioonide kehtestamisest seoses närvimürgi Novitšok kasutamisega Briti kodaniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia tapmiskatses.

Esimene osa uutest Ühendriikide sanktsioonidest, mis jõustuvad vähem kui kahe nädala pärast, hõlmavad keeldu "rahvusliku julgeoleku vallas tundlike" USA tehnoloogiate Venemaale eksportimisele.

Seni käsitlesid USA võimud selliste toodete eksporti juhtumipõhiselt. Ühendriikide välisministeeriumi kõrge ametniku sõnul võib samm jätta Venemaa ilma sadade miljonide dollarite väärtuses impordituludest.

Teine osa sanktsioonidest, mis võivad jõustuda 90 päeva hiljem, tooksid kaasa kõigi USA pangalaenude blokeerimise Vene organisatsioonidele, USA toodete täielikku ekspordikeeldu Venemaale ning ehk isegi diplomaatiliste suhete peatamise.

Välisministeeriumi teatel on sanktsioonide eesmärk karistada Moskvat "rahvusvahelise õigusega keelatud keemiliste või bioloogiliste relvade kasutamise eest ".

1991. aastast pärinev keemiliste ja bioloogiliste relvade ja sõjapidamise kaotamise seaduse järgi karmistab USA president 90 päeva jooksul karistusi, kui kõnealune osapool ei paku "usaldusväärseid tagatisi" selle kohta, et ei tegele enam keemiarelvade või bioloogiliste relvade kasutamisega, ja ei luba ÜRO vaatlejad riiki vastavaid rajatisi inspekteerima.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: