Eesti toetab Vene küberrünnakutest teatanud Briti ja Hollandi valitsust

Sven Mikser.
Sven Mikser. Autor/allikas: Kairit Leibold

Välisminister Sven Mikser tegi avalduse, mille avaldas toetust Ühendkuningriigile ja Hollandile, kes mõlemad teatasid äsja Venemaa küberrünnakutest.

"Oleme täna saanud kinnitust tõsistest püüdlustest õõnestada küberruumi stabiilsust. Eesti toetab Briti riikliku küberjulgeolekukeskuse hinnangut, mille kohaselt Venemaa luureteenistus GRU on korraldanud küberrünnakuid tsiviilsihtmärkide pihta üle maailma. Samuti nõustume Hollandiga peale kaitseminister Anke Bijleveldi tänast avaldust, mis kinnitas küberrünnaku ärahoidmist Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni vastu ja nelja GRU ohvitseri riigist väljasaatmist," ütles Mikser välisministeeriumi pressiteenistuse edastatud avalduses.

Briti kaitseminister Gavin Williamson nimetas neljapäeval Venemaad paariariigiks, kuna Vene luureteenistused korraldavad küberrünnakuid tsiviilinstitutsioonidele kogu maailmas. Ühendkuningriigi kübereksperdid on tuvastanud, et Vene sõjaväeluure GRU töötajad on mitme viimasel ajal suurt tähelepanu pälvinud juhtumi taga. Nende arvele pannakse muu hulgas ka mullune katse häkkida Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) arvutisüsteemidesse. Briti riiklik küberturbekeskus (NCSC) on veendunud GRU seotuses mitme rünnakuga, seal hulgas küberrünnakutega USA Demokraatlikule Parteile enne 2016. aasta presidendivalimisi.

Neljapäeval teatas ka Hollandi valitsus, et riigi luure nurjas aprillis venelaste küberrünnaku Haagis paiknevale Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW) ja saatis välja neli Venemaa agenti.

"Küberrünnakud rahvusvaheliste institutsioonide, demokraatlike valimiste ja elutähtsa infrastruktuuri vastu vähendavad stabiilsust küberruumis ja õõnestavad reeglitepõhist rahvusvahelist korda. Küberrünnakud kujutavad endast ohtu digitaalse keskkonna vastupidavusele ja terviklikkusele, millest sõltuvad meie majandus ja ühiskond. Sellised rünnakud rikuvad küberruumi rahvusvahelisi käitumisreegleid ja rahvusvahelist õigust," märkis Mikser.

"Tõsiste majanduslike ja poliitiliste tagajärgedega küberrünnakud on lubamatud. Eesti toetab Ühendkuningriigi ja Hollandi hinnangut küberrünnakute kohta ja liitlastega üheskoos edasiste vastumeetmete rakendamist," kinnitas Eesti välisminister.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg soovitas neljapäeval Venemaal lõpetada vastutustundetu käitumine, viidates Hollandi ja Briti valitsuste avaldatud infole. "NATO liitlased on solidaarsed Hollandi ja Briti valitsuse otsusega kutsuda Venemaa korrale jultunud katsete eest õõnestada rahvusvahelist õigust ja institutsioone," ütles Stoltenberg avalduses. "Venemaa peab lõpetama vastutustundetu käitumise, seal hulgas naabrite vastu jõu kasutamise, katsed sekkuda valimisprotsessidesse ja ulatuslikud desinformatsioonikampaaniad," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: