Sõltumatuse pärast muretsev Leedu ringhääling pöördus EBU poole ({{commentsTotal}})

EBU hoone genfis.
EBU hoone genfis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Leedu Raadio ja Televisiooni (LRT) peadirektor pöördus Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) juhi poole, sest tema sõnul on avaõigusliku ringhäälingu sõltumatus ohus.

"Pöördun teie poole murettekitavas olukorras, mida LRT on pidanud viimastel kuudel kogema. Usun, et hiljutistel sündmustel on otsene mõju LRT sõltumatusele ja et samas kujutavad need endast tõsist ohtu sõna- ja ajakirjandusvabadusele ning demokraatiale tervikuna," ütleb Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kirjas EBU peadirektorile Noel Curranile.

Kiri avalikustati neljapäeval, mil seim arutas LRT tegevust uurinud parlamendikomisjoni töö tulemusi.

Komisjon tegi ettepaneku muuta LRT juhtimisstruktuuri sarnasemaks riigiettevõtete omale.

"Meile teeb tõsist muret nende soov muuta LRT seadust ning kärpida LRT nõukogu võimu ja funktsioone, lühendada nõukogu liikmete ametiaega kuuelt aastalt viieni ja muuta nende ametissenimetamise protseduuri," seisab Garbačiauskaitė-Budrienė kirjas.

Tema sõnul põhjendatakse muudatusi sellega, et kogu LRT nõukogu ei tohiks korraga muutuda. Tegelikult on LRT nõukogul toimiv rotatsioonisüsteem, mille alusel vahetub igal teisel aastal kolmandik liikmetest, lisas ta.

"Kõige tähtsam on, et niisugune süsteem tagab, et LRT nõukogu liikmete ametiaeg ei lange kokku neid nimetavate poliitikute ametiajaga," lisas peadirektor.

Seim moodustas 2017. aasta detsembris komisjoni, et uurida avaõigusliku ringhäälingu hankeprotsessi, lepinguid ning juhtimisstruktuuri. Tulemused esitati neljapäeval parlamendile.

Komisjon leidis, et LRT nõukogul on praegu liiga palju funktsioone ja tema juhtimismudel koondab võimu ühte organisse ega järgi teiste Euroopa riikide praktikat.

Komisjon teeb ettepaneku luua uus juhtimisorgan -- juhatus.

Uurimistulemused pannakse parlamendis hääletusele. Soovitatud muudatuste läbiviimiseks tuleb parlamendil muuta seadusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: