Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA diplomaat: Idlibi puhvertsoon külmutas Süüria sõja

Türgi armee sõidukid Idlibi provintsis Adme küla lähistel 11. oktoobril.
Türgi armee sõidukid Idlibi provintsis Adme küla lähistel 11. oktoobril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Vene-Türgi kokkulepe luua puhverala Süüria provintsi Idlibi ümber on suur samm, mis külmutas riigis seitse aastat kestnud sõja, teatas kolmapäeval Washingtoni Süüria eriesindaja James Jeffrey.

Jeffrey ütles seda päev pärast Süüria režiimi liitlase Venemaa ja mässuliste toetaja Türgi avaldust, milles teatati, et puhvertsooni loomine jätkub plaanipäraselt, kuigi džihadistid ei täitnud lubadust tsoonist esmaspäevaks lahkuda.

"Kokkulepe on suur samm, kuna saavutas selle, et külmutas konflikti mitte ainult seal, vaid konflikt on sisuliselt külmutatud ka igal pool mujal," ütles Jeffrey Ankaras.

Septembris sõlmitud kokkuleppega tahetakse vältida ohvriterohket režiimivägede pealetungi provintsile, kus elab umbes kolm miljonit inimest.

Türgi ja Venemaa sõlmitud leppega anti usuäärmuslike rühmituste võitlejatele esmaspäevani aega lahkuda hobuserauakujulisest tsoonist ümber mässuliste viimase suure kantsi Idlibi.

Džihadistid on aga kohale jäänud ja nende tugevaim rühmitus Hayat Tahrir al-Sham (HTS) tõotab võitlust jätkata.

"Üldiselt tundub, et venelased on valmis (puhverala loomisega) jätkama," sõnas Jeffrey. Tema sõnul arutavad USA ja Türgi ametnikud, kuidas terves Süürias kehtiva de facto relvarahu käigus poliitilist protsessi taastada.

USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joe Dunford hoiatas teisipäeval samas, et välisvõitlejad suunduvad ikka veel Süüriasse, et ühineda äärmusrühmitusega Islamiriik (IS). Kuigi džihadistide kontrolli all olev territoorium on vähenenud vaid murdosani sellest, mis nende käes kunagi oli, saabub IS-i ridadesse umbes sada võitlejat kuus, peamiselt Türgi kaudu.

Kolm aastat tagasi oli see näitaja umbes 1500 välisvõitlejat kuus.

Välisvõitlejate jätkuv saabumine Süüriasse näitab, et Islamiriigil on jätkuvalt võimekus meelitada ja värvata toetajaid.

"Need on välisvõitlejate vool, võimekus liigutada ressursse ja ideoloogia, mis võimaldavad sellistel rühmitustel tegutseda," ütles Dunford, avades Washingtonis vägivaldse äärmusluse tõrjumisele keskenduva konverentsi.

USA kindrali sõnul suurendab uute võitlejate saabumine veelgi probleemi, mida teha sadade kinnivõetud džihadistidega, kelle koduriigid ei soovi neid tagasi võtta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: