Venemaa ja Türgi loovad demilitariseeritud ala Idlibi piirile

Venemaa ja Türgi nõustusid looma 15. oktoobriks demilitariseeritud tsooni Süürias asuva Idlibi provintsi ümber, teatas Venemaa president Vladimir Putin esmaspäeval pärast kõnelusi Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğaniga Sotšis.
"Otsustasime luua relvastatud opositsiooni ja režiimi sõdurite kontaktjoonele 15-20 kilomeetri sügavuse demilitariseeritud tsooni selle aasta 15. oktoobriks," ütles Putin.
Putini sõnul kaasneb demilitariseeritud tsooni loomisega kõigi äärmuslastest võitlejate, nende seas ka Al-Nusra Rinde liikmete lahkumine Idlibist.
Putin ja Erdoğan leppisid kokku ka raskerelvastuse, seal hulgas tankide ja raketisüsteemide tagasitõmbamises sellest tsoonist.
"Kontroll demilitariseeritud tsooni üle korraldatakse Türgi kontingendi mobiilsete patrullrühmade ja Vene sõjaväepolitsei koostöös," lisas Vene president.
Aasta lõpuks tuleb tema sõnul taastada transpordiühendused Latakia ja Aleppo ning Latakia ja Hama vahel.
Erdoğan märkis omakorda, et need meetmed hoiavad ära humanitaarkriisi.
Vene kaitseminister Sergei Šoigu ütles pärast Putini ja Erdoğani kõnelusi, et memorandum Idlibi demilitariseeritud tsooni loomiseks lepitakse Süüriaga kokku lähitundidel. Ta välistas sõjalise operatsiooni Idlibis.
Süüria valitsusväed on viimastel nädalatel Venemaa toetusel koondunud Idlibi provintsi ümber. See on tekitanud kartused peatsest suurpealetungist opositsiooni viimase tugipunkti vallutamiseks.
Toimetaja: Karin Koppel
Allikas: AFP-Interfax-BNS