Ravimisel vea teinud arstid vabanevad kriminaalvastutusest

Arstid operatsioonil Tartu Ülikooli kliinikumis
Arstid operatsioonil Tartu Ülikooli kliinikumis Autor/allikas: Margus Ansu/Eesti Meedia/SCANPIX

Sotsiaalministeeriumis valmib eelnõu, millega ravivea teinud arstid vabaneksid kriminaalvastutusest.

Prokuratuur tegeleb aastas keskmiselt ühe ravivigu puudutava süüasjaga, kuid valdav enamik neid juhtumeid on lõpetatud süüdistust esitamata, sest meediku viga on enamasti väga raske tõendada, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuigi raviviga võib patsiendile või tema lähedastele tähendada ka väga suurt rahalist kulu, võtab vaid neli-viis inimest aastas varalise ja moraalse kahju hüvitamiseks ette kuluka ja kurnava tsiviilvaidluse.

Suurem osa kannatanud patsiente ei julge sellisele protsessile mõeldagi, kuid paarikümnel inimesel aastas on ettevõtlikkust, teadmisi, tervist ja raha, et sõlmida haiglate kinniste uste taga salajane kompromiss.

Praegune süsteem ei rahulda põhimõtteliselt kedagi, kuid nüüd valmib sotsiaalministeeriumis eelnõu, mis pakub probleemile vastuolulist lahendust.

"Karistuse tahame laualt maha saada," tutvustas meditsiiniprofessor Raul-Allan Kiivet arstide ammust soovi.

Valmiva eelnõu järgi vabastataks meedikud kriminaalkaristusest, kui nad ise vabatahtlikult oma ravivigadest teatavad, et riik saaks igale kannatada saanud patsiendile või tema lähedasele spetsiaalsest fondist kahjuhüvitist maksta.

Patsient ei peaks kohtuuksi kulutama ega advokaadile haiglalt kompromissi saamiseks maksma. Vastutusest vabastataks meedik ainult juhul, kui ta ausalt tunnistab, et tegi hooletusest või kergemeelsusest vea.

Peale meedikute pooldavad sellist lahendust harukordselt üksmeelselt nii sotsiaalministeerium, prokuratuur kui ka patsientide esindusorganisatsioon.

Uue süsteemi alus on meedikule antav garantii, et isegi kui patsient arsti või õe vea tõttu sureb või saab ränga tervisekahjustuse, ei saa arsti kohtusse anda ja karistada, kui tema viga ei olnud tahtlik, vaid põhjustatud ettevaatamatusest.  

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: