Taanis hoiti ära Iraani luure katse tappa opositsiooniaktivist

{{1540919400000 | amCalendar}}
Foto: Claus Bech/Ritzau/AP/Scanpix

Taani idaosas septembris läbi viidud ulatusliku politseioperatsiooni eesmärk oli nurjata Iraani luure katse tappa opositsiooniaktivist, teatas Taani luurejuht teisipäeval.

Finn Borch Andersen rääkis, et politsei otsis 28. septembril Rootsi numbrimärgiga varastatud autot ning seetõttu suleti mõneks ajaks ühendus Taani suurima saare Sjællandi ning Rootsi, Saksamaa ja ülejäänud Taani vahel.

Hiljem selgus, et auto ei olnud juhtumiga seotud.

21. oktoobril peeti kinni Iraani päritolu Norra kodanik, keda kahtlustatakse abis Iraani luureagentuurile Taanis tegutsemiseks ja seotuses opositsiooniliikme tapmise kavandamisega, ütles Borch Andersen.

Kahtlusalune on 8. novembrini eeluurimisvangistuses, juhtumi lahendamiseks tehakse koostööd Rootsi ja Norra luurega. Kahtlusalune ei ole süüd omaks võtnud.

Teda oli nähtud pildistamas rühmituse ASMLA (Araabia Võitlus Ahwazi Vabastamise eest) liikmete elukohti Kopenhaagenist 60 kilomeetrit edelas Ringstedis.

Iraani võimud peavad rühmitust terroristlikuks ning süüdistavad 22. septembri rünnakus sõjaväeparaadile Ahvazis, milles hukkus vähemalt 25 inimest. ASMLA on rünnaku hukka mõistnud ja eitab seotust.

Pärast rünnakut kutsus Teheran välja Taani suursaadiku ja süüdistas Taani võime terrorirühmituse liikmetele peavarju andmises.

Taani peaminister Anders Samuelsen ütles teisipäeval Twitteris, et Taanis rünnakute kavandamine on täiesti lubamatu, ning lubas Iraani suhtes samme astuda ja arutada edasist tegevust ka Euroopa partneritega.

Taani kutsus oma suursaadiku Iraanist konsultatsioonidele

Taani teatas teisipäeval, et kutsus oma suursaadiku Iraanist kodumaale konsultatsioonidele, olles eelnevalt süüdistanud Teherani plaanis tappa kolm Taanis elavat opositsiooniaktivisti.

"Ma olen otsustanud kutsuda Taani suursaadiku Iraanis konsultatsioonidele. Taani ei saa kuidagi aktsepteerida, et inimesed, kellel on sidemed Iraani luureteenistusega, kavandavad rünnakuid inimeste vastu Taanis," ütles Taani välisminister Anders Samuelson ajakirjanikele.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: