Tarbijahinnad tõusid oktoobris aastaga 4,4 protsenti

Tarbijahinnad tõusid oktoobris võrreldes septembriga 0,5 protsenti ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,4 protsenti.

Viimati oli tarbijahinnaindeksi kasv nii kiire 2012. aasta märtsis, mil selle tõus oli samuti 4,4 protsenti.

Kaubad olid 2017. aasta oktoobriga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 5,7 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta oktoobriga võrreldes tõusnud 9,1 protsenti ja vabalt kujunevad hinnad 3,1 protsenti, teatas statistikaamet.

2017. aasta oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahindu enim transport, mis andis kogutõusust ligi kolmandiku. Kolmveerandi sellest andsid 20,1 protsenti kallinenud bensiin ning 20,4 protsenti kallinenud diislikütus.

Elekter, soojusenergia ja küte andsid indeksi kogutõusust ligi viiendiku. Eelmise aasta oktoobriga võrreldes on kodudesse jõudnud elekter kallinenud 11,7 protsenti, tahkekütused 24,5 protsenti, soojusenergia 3,4 protsenti ja gaas 8,9 protsenti.

Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust seitsmendiku. Toidukaupadest on mulluse oktoobriga võrreldes enim kallinenud külmutatud puuvili ja marjad (26 protsenti), värske köögivili (21 protsenti), munad (19 protsenti) ning odavnenud suhkur (21 protsenti).

Septembriga võrreldes oli oktoobris tarbijahinnaindeksi peamine mõjutaja transport. Diislikütus kallines kuuga 7,6 protsenti ja bensiin 4,1 protsenti.

Oktoobriks ostetud lennukipiletid olid 21 protsenti kallimad kui septembriks ostetud piletid. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel puuvilja 10 protsenti ja kodudesse jõudnud elektri 2,8 protsenti odavnemine, samuti köögivilja kallinemine 5,2 protsenti.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: