Tarbijahinnad tõusid septembris aastaga 3,7 protsenti ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tarbijahinnad jäid septembris võrreldes augustiga samale tasemele, kuid tõusid eelmise aasta septembriga võrreldes 3,7 protsenti.

Kaubad olid 2017. aasta septembriga võrreldes 3,4 protsenti ja teenused 4,1 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes tõusnud 7,1 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,7 protsenti, teatas statistikaamet.

2017. aasta septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust üle veerandi. 40 protsenti eluasemekulutuste mõjust tõi kaasa kodudesse jõudnud elektri 10,8 protsenti kallinemine ning veel veerandi tahkekütuste 23,4 protsenti hinnatõus.

Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust üle viiendiku ning mootorikütus ligi viiendiku. Bensiin oli 13,3 protsenti ja diislikütus 13,5 protsenti kallim kui 2017. aasta septembris. Toidukaupadest on mulluse septembriga võrreldes enim kallinenud värske köögivili (23 protsenti), külmutatud puuvili ja marjad (22 protsenti), munad (21 protsenti) ning odavnenud suhkur (21 protsenti).

Augustiga võrreldes olid septembris tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks rõivaste ja jalatsite soodusmüükide lõppemine ning majutusteenuste sesoonne odavnemine. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel kodudesse jõudnud elektri 2,7 protsenti ja mootorikütuse 1,2 protsenti odavnemine ning üüri neli protsenti ja köögivilja 3,5 protsenti kallinemine.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: