Hobiastronoom ehitab Harjumaale Munalaskmele tähetorni ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Hobiastronoom ehitab Munalaskmele tähetorni. Vana veetorni ära ostnud mees on juba hankinud kaks teleskoopi tähtede vaatlemiseks ja kogunud 9000 eurot torni väljaehitamiseks. Keila ja Haapsalu maantee vahel asuv Munalaskme on hea pime koht tähtede vaatlemiseks.

Munalaskme on Eesti ajaloos alates aastast 1533. Kas nimi on seoses muna laskmisega või hoopis munka tähistava sõnaga "monachus", pole teada. Kuid Haapsalu ja Keila maantee vahel asuv küla võiks minna ajalukku igaveseks.

Sest kohalikust veetornist võib saada tähetorn. Moskvas ja Peterburis astrofüüsikat õppinud astronoomiahuviline Vladimir Goman ostis tühja veetorni ära ning plaanib juba järgmisel aastal paigutada siia astrograafi, millega saab vadelda ja pildistada taevakehasid.

"Me loodame, et 2019. aastal on see juba valmis ja siin on kaks teleskoopi ja siin saab tähti vaadelda," rääkis Goman.

Tornis on praegu veel ainult tellingud, sest ehitada tuleb viis korrust ja ülemine vahelagi peab kandma kuplit taeva vaatlemiseks.

Goman, kes on mittetulundusühingu Baltic Astronomy Club eestvedaja, on Hooandja internetikeskkonnas ettevõtmise jaos kogunud juba 9500 eurot ehk peagu kogu vajaminev raha on koos. Koguni Lätist annetas keegi 1000 eurot - see on suurim üksikisiku panus.

Munalaskme sobib tähistaeva vaatlemiseks mitte ainult sellepärast, et siin on torn. Paik on tunni sõidu kaugusel Tallinnast ja samas piisavalt kaugel suurtest valgusallikatest, mis tähistaeva vaatlemist segaksid.

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: