Narvakad vaidlesid Vana-Narva maketi edasise saatuse üle

{{1542615000000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Narva kolledžis toimunud rahvakoosolekul vaieldi esmaspäeval Vana-Narva maketi võimaliku asukoha üle. Rahva seas menuka maketi kaitseks on kogutud 500 allkirja.

Vana-Narva makett asub praegu veel raekoja teise korruse saalis, kuid kevadeks tuleb ta sealt ära viia, sest siis algab raekojas remont ja hiljem kolib esindushoonesse volikogu. Kuhu paigutada käsitöömeistri Fjodor Šantsõni ennesõjaaegse Narva koopia, et see tervena säiliks, oli rahvakoosoleku peamine küsimus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Hakkan võitlema selle eest, et ta säiliks. Las ta isegi jagatakse osadeks, leitakse mingid kohad ajutiseks hoidmiseks, kuid maketti ei tohi tükkideks võtta. Me teame, et kõik, mis lahti võetakse, pannakse harva kokku tagasi," kommenteeris dirigent Anatoli Štšura.

Inimesed tahavad kiiret ja väärikat lahendust, mis linnavõimu arvates pole maketi suurust ja väärtust arvestades praegu võimalik.

"Me oleme neid variante läbi töötanud. Meil tegelikult endal ka on natukene juba, et mida me veel võiksime proovida. Ei olegi lihtne. Väga tore on alati tulla kohtumisele või kuhugi, hakata viskama ideid, mis on tegelikult kõik juba läbi töötatud ja nad ei tööta kahjuks. Ongi keeruline," rääkis Narva peaarhitekt Ivan Sergejev.

Narva koopia asukoha lahendusi on pakutud seinast seina, alates kaubanduskeskusest ja lõpetades Kreenholmiga.

"Kindlasti leiab kõige rohkem kõlapinda see, et ehitame eraldi maja maketile, eraldi klaaspaviljoni, remondime ära kunagise ohvitseride kasiino Tuleviku tänaval, ehitame üles Peetri maja, aga me saame kõik aru, et see on väga pika perspektiiviga lugu, seepärast leiame mingi realistlikuma lahenduse," märkis Narva linnavolinik Katri Raik.

Narva linnapea Tarmo Tammiste toetaks püsiva lahendusena ennesõjaaegse ohvitseride kasiino hoone taastamist, millest on praegu püsti vaid seinad. Seal võiks tulevikus paikneda Narva linna ajalugu tutvustav muuseum, mille loogiline osa oleks ka Vana-Narva makett, kuid kiireid lahendusi on linnapea sõnul praegu vaid kaks.

"Üks on siis see, et järgmine kevad, enne seda, kui hakkavad raekojas tööd peale, võetakse see rahulikult ja ilusasti lahti, pannakse karpidesse ja viiakse hoidlasse. Või siis teine variant on, et kuna meil on nii mõnigi lasteaed tühjaks jäänud, lepime kokku, et seda lasteaeda köetakse näiteks edasi ja me paneme selle siis sinna välja, aga mingisugust sellist püsivat kiiret lahendust ei ole olemas," selgitas Tammiste.

Rahvakoosolekul osalenuile meeldis mõte, et miniatuurne vanalinn peab asuma ajaloolises Narva linnasüdames. Kuid kas maketi uueks koduks saab endine ohvitseride kasiino või nullist taastatud Peeter I maja või midagi veel, seda näeb paari-kolme aasta pärast. Paremate aegade saabumiseni paigutatakse pabernarva lasteaiahoonesse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: