Häädemeeste vald tahab Reiu ranna kallast korrastada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tänavu septembri lõpus haaras esimene sügistorm kaasa suure tüki Reiu ranna kaldast, mida Häädemeeste vald nüüd korda üritab teha. Möödunud aastal rajatud parkla slippi kahjustas torm samuti.

Kõrget liivakallast kahjustasid kõige rohkem 2005. aasta jaanuaritorm ja üleujutus. Kui puujuurte alt on vesi liiva ära viinud, pole kallast enam kauaks. Nii ei tulnudki septembri lõpus toimunud varing enam suure üllatusena. Alati, kui vesi tõuseb, võib kindlustamata kaldaga midagi sellist juhtuda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Häädemeeste vallavanem Karel Tölp rääkis, et viimase tormi ajal merevesi tõusis, tuul oli Reiu ranna jaoks natuke valest suunast ja lõhkus kalda ära. "Sellega koos siis slipi, kust kalurid alla saavad sõita ja kogu rannakoristus, transport. Eelmisel aastal ehitasime uue parkla ja allasõiduslipi. Eks me teadsime ette, et nii kui vesi kõrgem on, siis seda liivakallast lõhub. Viimane torm tegi päris kõvasti kahju," sõnas Tölp.

Kallas liikus seega kaks meetrit parklale lähemale. Paar sellist tormi veel ja juba jõuab meri parklani. Niisiis tuleb kiiresti midagi ette võtta. Just seetõttu saigi vald keskkonnaametilt loa kallast pisut kindlustada.

"Mingi suurema kaitserajatise tegemiseks on tarvis planeeringut. Aga kuna oht varale on siin suurem ja planeeringu koostamise aeg on liiga pikk, siis keskkonnaamet lubab meil teha avariiliste töödena kivivalli siia alla ja pealt ära katta, et jääb samasugune kallas, kui enne oli. Aga kivivall võiks ju hoida kinni vett," rääkis Tölp.

Tölp loodab, et 10 000 euroga saab selle töö tehtud. Siis on umbes 70 meetrit kaldast kaitstud, aga kindlasti mitte jaanuaritormiga võrreldavate tormide vastu. Sellega, et iga tormi järel tuleb kallas üle kontrollida ja midagi parandada, on vald arvestanud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: