ERKJ peab parteilaste MTÜ-dele katuseraha jagamist eelkõige eetikaküsimuseks

Liisa Oviir
Liisa Oviir Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ehkki erakondadelt niinimetatud katuseraha saajate seas on hulk nende endi liikmetega seotud mittetulundusühinguid, pole tegemist keelatud annetusega, vaid pigem eetikaküsimusega, mille arutamine ei ole erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) pädevuses, ütles komisjoni esimees Liisa Oviir.

Paljud erakondade annetused lähevad MTÜ-dele, millega on seotud poliitikud, nende seas ka parlamendiliikmed.

ERR küsis Oviirilt, kas tegu ei ole poliitilise korruptsiooniga, mis peaks pälvima ERJK tähelepanu. Oviir sõnul on see aga laiem küsimus ning komisjoni pädevus on suhteliselt piiratud.

"Seadus on ilusti ära märkinud, et erakond võib tulu saada kindlatest allikatest. /.../ Kas seda võiks käsitleda kuidagi erakonnale tehtud annetusena - mina arvan, et ei ole. Minu esimene emotsioon ütleb, et see ei ole annetus, sest ka annetuse kohta on erakonnaseaduses väga täpselt toodud, mis on annetus ja mis võiks olla keelatud annetus," rääkis ta.

Oviir tõi välja, et keelatud on juriidilise isiku annetus või anonüümne annetus, nagu ka see, kui keegi loobub erakonna vastu suunatud nõuetest.

"Ühtegi sellist alust on keeruline öelda. See, kas seekordne ja eelnenud riigieelarved on täpselt riigieelarvestrateegiat järginud, kas on ka mingeid valdkondlikke arenguplaane järginud, on teine küsimus, aga see pole ERJK teema," tõdes ta.

Komisjoni esimehe sõnul on katuserahade jagamine erakonnaliikmetega seotud MTÜ-dele eetilise kategooria küsimus.

"Riigieelarve on väga avalik dokument ja selle võtab vastu riigikogu häälteenamusega. Ja kui nemad on seda teinud, siis on küsimus 3. märtsil valijate käes, kas nad hindavad sellist tegevust sobivaks või mitte," nentis Oviir.

Ta lisas, et kui kellelgi on reaalset infot korruptsiooni kohta, siis tuleb teha avaldus politseile, kes korruptsiooniga tegeleb. Katuseraha omade liikmete ühingutele jagamine ei lähe aga Oviiri hinnangul ka korruptsiooni alla, kui seal ei ole võimalik selgelt välja tuua, et erakond on sealt midagi tagasi saanud. Tegu on siiski eetika valdkonda kuuluva teemaga, millele annavad hinnangu valijad, sõnas ERJK esimees.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: