Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Isamaa toetab katuserahadest Rail Balticu vastu võitleva MTÜ tegevust

Rail Balticu kavand.
Rail Balticu kavand.

Ehkki Isamaa kuulub valitsuskoalitsiooni ning Eesti valitsus on sõlminud Läti ja Leeduga lepingu Rail Balticu raudteeühenduse rajamiseks, eraldas partei oma tänavustest nn katuserahadest 15 000 eurot hoopis kiirraudtee vastu võitlevale kodanikuühendusele Avalikult Rail Balticust.

Isamaa katuserahade nimekirjast leiab MTÜ ARB lausa kahelt realt: 10 000 eurot on neile antud analüüside tellimiseks ning avalikkuse teavitamiseks, 5000 eurot aga analüüside tellimiseks ning teabe avalikustamiseks.

Samal ajal on Eesti, Läti ja Leedu valitsus sõlminud lepingu Rail Balticu raudteeühendamise arendamiseks, et Balti riikide pealinnad Euroopa Liidu raudteesüsteemiga ühendada.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder vastas ERR-i küsimusele, miks nad ARB-d toetavad, et informatsiooni omada on väga hea ning mittetulundusühingute aktiivsust tuleb toetada.

"Mina isiklikult ei ole selle ettepaneku tegija ja ei oska ka öelda, kellelt see ettepanek meie inimestest on tulnud. Aga iseenesest ma ei näe selles probleemi, kui eraldada raha MTÜ-le, kes soovib koguda informatsiooni. Eriti veel niivõrd olulise teema kohta ühiskonnas, mis on Rail Baltic," põhjendas ta.

Seeder lisas, et Rail Balticu puhul tuleb ära kuulata nii poolt- kui vastuargumendid ning nii palju kui tema teab, on see mittetulundusühing sellega pikemalt tegutsenud.

"Isamaal on kogu aeg olnud eri seisukohti, me pole kunagi olnud sada protsenti poolt või vastu. Meil on erakonnas nii tuliseid pooldajaid kui ka kõhklejaid, nagu ma arvan, vist kõigis erakondades. Võib-olla ainult rohelistest on kõik vastu, aga ma ei julge pead anda," lausus Isamaa juht.

MTÜ ARB juhatusse kuulub viis liiget, kellest kaks, Kristi Kauponen ja Priit Humal, on ka Isamaa liikmed.

Ühingu 2017. aasta tegevusaruande kohaselt tegutsevad nad sada protsenti vabatahtlikkuse põhjal. Eelmisel aastal said nad liikmetelt tulnud tasude ning annetuste ja toetustena ligi 7300 eurot tulu ning 1688 eurot puhaskasumit. Bilansimaht oli MTÜ-l 190 eurot ja sama suur oli ka omakapital.

Ühingu eesmärk ei ole aruande kohaselt Rail Balticu vastu võidelda, vaid teavitada avalikkust planeerimisprotsessi eri tahkudest, juhtides tähelepanu aspektidele, mis on jäänud tagaplaanile.

Tänavu märtsis esitas ARB koos Eesti Looduskaitse Seltsi, Kohila vallavalitsuse ja kahe eraisikuga Tallinna halduskohtusse kaebused Rail Balticu maakonnaplaneeringute tühistamiseks. "Rail Balticu planeeringute menetlemisel on ilmnenud palju probleeme, seega pidime kohtu poole pöörduma," põhjendas toona Priit Humal.

Isamaa jagas 2019. aasta riigieelarvest katuseraha 1,86, Keskerakond 2,2 ja sotsiaaldemokraadid 1,94 miljonit eurot. Opositsiooniline EKRE jagas laiali 300 000 ning Vabaerakond 227 000 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: