Kohus andis investorite ja panga vaidluses õiguse pangale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Swedbank Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rumeenia põllumaadesse äpardunud investeeringust alguse saanud vaidluses Swedbanki ja investorite vahel andis Tallinna ringkonnakohus eelmisel nädalal õiguse pangale.

Nord Hill Land Portfolio OÜ (NHLP) (pankrotis) pankrotihaldur Peeter Sepper taotles hagis Swedbank AS-ilt 8 831 932,87 euro suurust kahjuhüvitist ja viivist, ütles kohtu pressiesindaja Anneli Vilu ERR-ile.

Ringkonnakohus jättis 29. novembri otsusega Harju maakohtu eelmise aasta 1. juuni otsuse resolutsiooni muutmata, kuid muutis osaliselt otsuse põhjendusi.

Kohus jättis Sepperi apellatsioonkaebuse rahuldamata ja mõistis temalt Swedbanki apellatsiooni- ja kassatsioonimenetluste kulude hüvitamiseks välja 13 765 eurot.

Kohtuotsuse saab vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Hagi kohaselt sõlmisid 2006. aasta 9. mail NHLP emaettevõtja Nord Hill Real Estate AS (NHRE, endine ärinimi AS IPC Real Estate) ja Swedbank investeeringute vahendamise ja info edastamise kokkuleppe.

Selle eesmärk oli edastada panga personaalse varahalduse osakonna klientidele NHRE korraldatavate võlakirjaemissioonide raames tehtud võlakirjade pakkumise kohta informatsiooni.

Kokkuleppe järgi sai pank teenuse osutamise eest vahendustasu, mille suurus sõltus panga vahendatud võlakirjade omandamise eest tasutud summadest.

2006. aasta 3. oktoobril otsustas NHRE nõukogu alustada investeerimisprogrammiga Rumeenia erinevates piirkondades kinnisvara ostmiseks ning selleks asutati ka tütaräriühing NHLP (endine ärinimi IPC Land Portfolio OÜ).

NHLP korraldas 2007. aastal võlakirjaemissiooni kogumahus 8 467 000 eurot, et omandada emissiooniga kaasatud raha eest erineva sihtotstarbega maad Rumeenias ning teenida tulu maa väärtuse kasvust.
Esialgsete märkimistulemuste kohaselt märkis suure hulga võlakirjadest pank, osa portfellihalduse teenuse raames ja osa oma privaatpanganduse klientidele.

Maatükid omandas NHLP tütarettevõtja Rumeenias S.C Jaagupi S.R.L (Jaagupi SRL), kellele NHLP andis maade omandamiseks tagamata laenu 8 465 000 eurot intressiga seitse orotsenti aastas.

Võlakirjade lunastustähtaeg pidi saabuma 14. jaanuaril 2011, mida NHLP juhatus pikendas kuni 31. märtsini 2015, kuid ühtegi omandatud maad ei ole õnnestunud võõrandada ning võlakirjad on investoritele lunastamata.

Hagis leiab NHLP, et pank vastutab NHLP-le tekitatud kahju eest, kuna pank oli osaline võlakirja emissiooni korraldamises ning kahjulike otsuste vastuvõtmises.

Just pank soovis, et emissioonide maht oleks võimalikult suur, kuivõrd sellest sõltus pangale makstava vahendustasu suurus ning emissioone ei oleks toimunud, kui pank ei oleks otsustanud emissioonide korraldamist ning nendes osalemist, märgib NHLP.

Hagi kohaselt varjas pank investeerimisprogrammi ebaõnnestumise tegelikke põhjusi, milleks on asjaolu, et maatükke osteti kordades kõrgema hinnaga, kui oli nende tegelik väärtus ning samuti varjati maatükkide puudusi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: