Jõulukuused lähevad hoogsalt kaubaks juba detsembri algul ({{commentsTotal}})

Aianduskeskus Hortes
Aianduskeskus Hortes Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ehkki jõulupühadeni on veel mitu nädalat aega, tunglevad kuuseostjad juba detsembri algusest saadik nädalvahetustel aianduskeskustes.

Hansaplanti tootejuht Jane Pärnalaas rääkis ERR-ile, et aasta-aastalt on jõulukuuskede müügiaeg järjest ettepoole nihkunud. Esimesena hakatakse ostma nulgu ja potijõulupuid, mis peavad kauem vastu.

"Esikoha teatepulk vahetub kaks nädalat enne jõule, kus nulg taandub ja kuuske läheb rohkem. Kuna kuuse eluiga on lühem, hakatakse kaks nädalat enne jõule kuuske rohkem ostma," sõnas ta.

Inimeste kuuseostuhuvi sõltub aga ka ilmast. Pärnalaasi sõnul tekitab lumi jõulumeeleolu juba varem ning jõulukaupu ja -puid ostetakse rohkem.

Sama tendentsi on märganud ka Hortese tegevjuht Kristjan Kalgan. Ta ütles, et on ette tulnud lumerohkeid aastaid, kus neil isegi kuused otsa saavad.

"Kui lumi on maas, mõtlevad inimesed rohkem jõulude peale. Sel nädalavahetusel oli ka suhteliselt ilus ja väga palju kuuseostjaid käis tõesti. Aga mõni aasta on nii palju lund, et inimesed ei saa metsa, isegi kui neil on oma mets. Siis on kuusenõudlus müügiplatsidel ja aianduskeskustes suurem kui tavaliselt," selgitas ta.

Aianduskeskus Hortes. Autor: Siim Lõvi/ERR

Kalgani sõnul tahavad paljud inimesed juba esimesel advendil aeda ja maja jõulutuledega kaunistada ning ühtlasi ostetakse selleks ajaks sageli ka kuusk ära. Paljud kliendid on ka aru saanud, et kuused lõigatakse istandustes maha nagunii juba novembri lõpus ning kuni need on õues ja sobivates tingimustes, ei juhtu nendega midagi.

"Kuivamine algab kuusel ikkagi siis, kui ta tuppa tuua, hoolimata sellest, et ta vett saab, eluiga hakkab siis ikka tiksuma," kirjeldas Hortese tegevjuht. "Õues pole vahet, on ta istanduses hoovi peal või inimese kodus. Et jõulu viimaste päevade hullust natukenegi leevendada, tehakse need ostud varem ära."

Tänavuseks kuusemüügi tippajaks prognoosis ta 15.-16. detsembrile jäävat nädalavahetust ning ka vahetult jõulueelset 22.-23. detsembrit. Samas sõltub see ka ilmast.

Hooajal müüb Hortes umbes 4000 jõulupuud, millest umbes kolmandik on Taanist toodavad nulud ning kaks kolmandikku valdavalt kohalikku päritolu kuused. Lisanduvad potijõulupuud.

"Meil on natuke kuuske ka Taanist, aga need on veidi suuremad puud, rohkem asutustele mõeldud. Eestist tuleb meil kuuske kolmest istandusest, kõik natuke erinevad," rääkis Kalgan, kelle sõnul on kunstkuuskede turg märksa väiksem - hooaja käigus ostetakse neid paarisaja ringis.

Hansaplantis läheb jõuluhooajal kuuski koos potijõulupuudega kaubaks üle 3000. Kunstkuuski ostetakse neiltki hoopis vähem - tänavu senini 92, ent Jane Pärnalaas tõi välja, et eelmise aastaga võrreldes on seda kaks korda rohkem.

"Kunstjõulupuude kvaliteet on läinud aasta-aastalt paremaks, kuna need on peaaegu identsed tavapuuga, nende välimus on tõetruu," põhjendas ta.

Kuuskede müük Selveri ees. Autor: Siim Lõvi/ERR

Müüginumbrite trend on tõusvas joones, kuid Pärnalaasi sõnul on selle nimel tulnud ka palju tööd teha ja kergelt müügiedu kätte ei tule.

Mõlemad aianduskeskused panid inimestele südamele, et kui kuusk koju tuua, tuleks sellel enne vette panekut kolme- kuni viiesentimeetrine seib varrest maha lõigata ja seejärel puu kohe vette panna, sest siis ei ole poorid vaiguga ummistunud ja puu saab vee ilusti kätte. Esimene vesi võiks olla toatemperatuuril või isegi veidi soojem.

Kui aga kuusk tuuakse tuppa õuest, kus on kümme või enam kraadi külma, võiks seda enne tuppatoomist veidi sulatada, lastes sel umbes viiekraadises temperatuuris kohaneda ning alles siis seib otsast saagida ja tuppa vette tuua. Kuuske ei tasu ka radiaatori lähedusse paigutada ning jälgida tuleb, et see kordagi kuivale ei jääks.

"Siis ta püsib vabalt kolm nädalat, kui pole just päris vastu radiaatorit," kinnitas Kalgan.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: