Strasbourg'is sai tulistamises vähemalt kaks inimest surma ja 13 vigastada

{{1544557380000 | amCalendar}}

Prantsusmaal Strasbourg'i kesklinnas toimus teisipäeva õhtul tulistamine, surma sai vähemalt kaks inimest, haavatuid on 13.

Praegu on Strasbourg'i terrorirünnaku kohta teada järgmist:

1) Strasbourg'i jõuluturu lähistel leidis teisipäeva õhtul, kohaliku aja järgi kell 20, aset terrorirünnak, milles hukkus viimaste andmete kohaselt vähemalt kaks ja sai viga 13 inimest. Üks vigastatu on ajusurnud ning veel mitme seisund on raske.

2) Varem on teatatud ka neljast hukkunust. Arvud avaldanud piirkondlikud võimud ei selgitanud, miks ohvrite arv nii sageli muutunud on. Kolmest hukkunust teatas algselt siseminister Christophe Castaner kolmapäeva öösel kell 2 (Eesti aeg kell 3) ning siis teatasid ametnikud veel 13 haavatust. Lõuna paiku teatasid kohalikud ametnikud, et ametlik ohvrite arv on kaks surnut ja 14 haavatut. Pärastlõunal aga muutsid nad arvud tagasi kolmele hukkunule ja 13 haavatule. 

3) ründajaks oli mees, kes pääses hoolimata politseinikega peetud kahest tulevahetusest põgenema ning kelle tabamiseks on käivitatud ulatuslik politseioperatsioon;

4) politsei on ründaja tuvastanud ning tegu on samas linnas sündinud 29-aastase mehega. Cherif Chekatt oli võimudele varasemast ajast tuttav, teda oli karistatud nii Prantsusmaal kui ka Saksamaal ning et ta oli lisatud terrorismis kahtlustatud isikute nimekirja. Samuti olevat ta olnud tähelepanu all üht mõrvakatset puudutava juurdlusega seoses;

5) Saksamaa võimud kinnitasid hiljem, et Chekatt oli kandnud aastatel 2016-2017 Saksamaal karistust varguste eest ning 2017. aastal saadeti ta Pransusmaale tagasi;

6) esialgsetel andmetel põgenes kahtlustatav oma Neudorfi piirkonnas asuvast korterist pärast seda, kui politseinkud olid saabunud sinna läbiotsimist tegema ühe suvel toimunud rööviga seoses. Korterist leidsid võimuesindajad läbiotsimise käigus granaate;

7) rünnaku motiivi pole veel ametlikult kinnitatud, kuid meedia teatel karjus ründaja islamiäärmuslusele viitavaid hüüdlauseid, sealhulgas araabiakeelset lauset "Allahu akbar" ehk "Jumal on suur". Juhtumit uuritakse kui terrorismi;

8) sündmuskoht asus kesklinnas asuval saarel (Grande Île), mis politseinike poolt ümber piirati. Võimud on teinud piirkonnas läbiotsimisi kogu öö;

9) Prantsuse siseminister Christophe Castaner teatas, et võimud on tõstnud ohuhinnagu kõrgeimale võimalikule tasemele, mis tähendab muuhulgas ka seda, et lisatakse tänavapatrulle, tuuakse tänavatele rohkem sõdureid, suurendatakse kontrolle piiridel ja teedel. Erilise tähelepanu all on (ja olid tegelikult juba varem) teised Prantsusmaal asuvad jõuluturud;

10) Strasbourg'is asuvas Euroopa Parlamendis oli samal ajal veel käimas istung ning turvameetmete tõstmine puudutas seetõttu ka parlamendihoonet. Sündmuskoha lähistel asuvates restoranides oli rünnaku ajal ka palju poliitikuid ja ajakirjanikke, sealhulgas eestlasi.

11) ajaleht Le Monde kirjutab, et terrorismikahtlusega või äärmuslusega seotud isikute nimekirjas (Fiche S) oli näiteks 2016. aastal 20 000 inimest, kellest 12 000 puhul oli tegu islamiäärmuslastega.

12) Prantsuse politsei avaldas kahtlusalusest Cherif Chekattist ka foto.

Sündmuste käik

Linnapea Roland Ries oli varem rääkinud nelja inimese hukkumisest ja neljast ohvrist kirjutas ka meediakanal France 24.

Tulistamine leidis aset Strasbourg'i jõuluturu lähistel, vahendasid BBC ja Reuters.

Kuue vigastatu seisund on raske, teised said kergemaid vigastusi.

Kahtlusalune põgenes sündmuskohalt. Kui varem teatasid uurimisega seotud allikad, et kahtlusalune on leitud ja nurka surutud, siis hiljem kinnitasid allikad, et kurjategija on jätkuvalt jooksus. Politsei teatas varem, et kahtlusalune sai tulevahetuses sõjaväelasega vigastada.

Politsei kinnitusel on kahtlusalune tuvastatud. Politsei sõnul on tegemist 29-aastase Strasbourg'is sündinud mehega.

Allikate sõnul otsiti kahtlusaluse korter varem teisipäeval seoses röövimisega läbi. Korterist leiti granaate.

Kohaliku meedia teatel kahtlustatakse tulistajat ka inimese ründamises ühes kaubanduskeskuses teisipäeva hommikul.

Kahtlusalust otsib rohkem kui 700 politseinikku ja teist julgeolekujõudude liiget.

Politsei pöördus avalikkuse poole ka abipalvega - kui keegi kahtlusalust näeb, palub politseil sellest teada anda häirekeskusesse ja mitte ise mehele ligineda.

Siseminister Christophe Castaneri sõnul on tulistaja politseile teada seoses varasema kriminaalse tegevusega. Kohalik prefekt kinnitas, et kahtlusalune on varem tuvastatud kui julgeolekuoht.

Kokku on Prantsusmaa lisanud julgeolekuohtu kujutavate inimeste nimekirja umbes 26 000 inimest, kellest umbes 10 000 peetakse radikaliseerunuks.

Tulistamise motiiv ei ole esialgu teada.

Prantsuse terrorismivastase võitluse prokurör algatas rünnaku suhtes uurimise.

Korrakaitsjad piirasid teisipäeva õhtul sündmuskoha ümber, panid trammiliikluse seisma ning siseministeerium kutsus inimesi üles püsima siseruumides.

Prantsusmaa karmistas Strasbourgi rünnaku järel julgeolekumeetmeid, teatas kolmapäeva varahommikul siseminister Christophe Castaner.

"Valitsus on pärast rünnakuid tõhustanud julgeolekumeetmeid. Muu hulgas rakendatakse tõhustatud piirikontrolli ja tugevdatud turvameetmeid kõikidel jõuluturgudel," ütles siseminister BNS-i teatel.

Kolmapäeval on Strasbourgis leinapäev. Linnapea Roland Riesi sõnul tuleb normaalse eluga edasi minna aga nii kiiresti, kui vähegi võimalik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Homme peab elu jälle normaalne olema. Ma ei taha teha toimunust ennatlikke järeldusi, kuid homme avame me jõuluturu taas, kui julgeolekuolukord vähegi lubab. Me avame taas oma koolid ja me jätkame. Alustame uuesti pärast leinapäeva," ütles linnapea.

Strasbourgis toimus tulistamise hetkel Euroopa Parlamendi istung. Parlamendihoone uksed lukustati.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker mõistis tulistamise hukka. "Strasbourg on rahu ja Euroopa demokraatia suurepärane sümbol. Väärtused, mida me kaitseme alati," kirjutas ta Twitteris.

Tulistamiskoha lähistel viibis ka mitu eestlast

Euroopa Parlamendi ametnik Kadri Kopli ütles kella 22 ajal ERR-ile, et neil oli plaanis eestlaste seltskonnaga minna ühte vanalinna restorani õhtusöögile, kui kostsid lasud.

"Siis me jooksime ja jooksime, kuni jõudsime restorani," lausus Kopli. Ta lausus, et tal väga palju infot ei ole, kuid üks hukkunu, keda nad nägid, on talle teadaolevalt Hiina või Jaapani turist.

Kopli lausus, et alguses valitses segadus, kuid tema arvates oli laskmisi mitte vaid ühes kohas. "Ent kohe ei saanud aru, ei tea ju, kas tegemist oli ilutulestikuga või rünnakuga. Mingi kõlakas on, et tulistaja on maha lastud, aga ma tõesti veel ei tea, igatahes tundub, et praeguseks on olukord kontrolli all, kuid restoranist meid veel minema ei lubata."

Ta meenutas, et Strasbourgis on väga ranged turvameetmed ja linnas on palju patrulle, sealhulgas sildadel. Pärast rünnakut Eesti seltskonnaga Koplile teadaolevalt midagi tõsist juhtunud ei ole.

Ka Karina Loi oli tulistamiskohale väga lähedal. "Me olime seal päris lähedal. Kõndisime paar minutit enne tulistamist jõuluturult läbi. Siis kuulsime järsku mingeid pauke. Esialgu arvasime, et on ilutulestikuga tegemist ja ei osanud midagi karta, aga siis inimesed hakkasid paanikas jooksma ja siis me jooksime ka. Siis tulid järgmisest suunast lasud ja siis me nägime ühte laipa tänaval. Siis saime aru, et olukord on tõsine ja siiamaani on," kirjeldas Loi.

Loi jooksis koos oma kaaslastega restorani. "Üks inimene, kes restorani kõrval maha lasti, tema laip toodi ka restorani sisse ja kiirabigi pole veel välja saanud, kuna pole turvaline. Ilmselt paar tundi oleme kindlasti veel siin," rääkis Loi kella 23 ajal ERR-ile.

Loi sõnul tundis ta surmahirmu. "Surmahirm oli sõna otseses mõttes meil kõigil, kes me viiekesi olime eestlastega. Ma arvan, et mina tegin kindlasti oma elu ühe kõige kiirema ja õudsema jooksu. Kõigil meil oli ikkagi surmahirm, et kuhu joosta ja... See oli õudne, siiani me oleme kergelt šokeeritud," ütles ta.

Euroopa Parlamendis töötav Mihkel Allik oli teisipäeva õhtul Strasbourg'is samal ajal poes, kui tulistamine selle ees toimus. "Kui väljas asi algas, aeti meid kohe poe tagaruumidesse. Prantslaste turvameeskond ja poe meeskond tegutsesid väga professionaalselt. Meid on siin umbes 40 inimest. Olime tagaruumis umbes 20 minutit, siis lasti meid poodi tagasi ja nüüd oleme siin olnud umbes tund aega," rääkis Allik kella 22 ajal ERR-ile.

Ta kinnitas, et praegu on inimesed poes rahulikud ja ootavad, millal nad välja lastakse.

"Eks sõltub kui kiiresti nad tegutsevad. Sain aru niimoodi politsei jutust, et nad on jõuluturu puhastanud, ümber piiranud ja terrorist on vanalinna alalt väljas kuskil," ütles Allik.

Ta lisas, et need inimesed, kes olid poes kassade juures ja tulistamist pealt nägid, kutsuti politseisse tunnistusi andma. Allik ise laske ei kuulnud ega näinud.

Strasbourg'is tulistamispaiga lähistel viibis ka ERR-i ajakirjanik Mall Mälberg. "Ma istun Kleberi väljaku ääres restoranis. Laske me otseselt ei kuulnud. Teame, et väidetavalt on üks inimene surma saanud. Jõuluturg on kinni, ühtki tuld ei põle, trammiliiklus on suletud. Restoranist keegi välja ei lähe. Me teame sama palju kui teisedki, aga välja me siit ei saa," rääkis ta.

"See imeilus, Euroopa üks ilusamaid jõuluturge, kuhu ma puhkuse ajal tulin, on maas täiesti - ei mingit tuld, tänavad on tühjad. Rohkem ei oska öelda, olen esimest korda sellises olukorras, et ma olen tulistamise keskel," lisas Mälberg.

"Täielik pimedus on ümberringi, ühtki tuld ei põle, kõik on suletud. See on tundmatuseni muutunud, veel kaks tundi tagasi oli siin imeilus, Euroopa üks ilusamaid jõuluturge, nüüd ei ole midagi."

Mälbergi sõnul on väidetavalt olnud tulistamisjuhtumeid mitu.

Mälbergiga samas restoranis viibis ka Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet. Tema sai tulistamise kohta teate europarlamendi turvateenistuselt.

"Euroopa Parlamendi turva- või julgeolekuteenistus saatis ka välja teate selle kohta, et Strasbourg'i vanalinnas on olnud tulistamine, võimalik, et mitmes kohas. Üks inimene on ilmselt saanud surma ja mitmed vigastada. Anti soovitus püsida siseruumides, ka europarlamendi hoonest ei pääse inimesed välja, kuni pole selge, mis täpselt juhtunud ja mis on edasine plaan," kirjeldas Paet.

Ta kinnitas, et Strasbourg'i vanalinn on väga suur ning jõuluturg ulatub mitmesse kohta vanalinnas. Tulistamine toimus Paeti sõnul mõnisada meetrit eemal restoranist, kus tema viibis.

Paet tõdes aga, et kohalikelt võimudelt ja politseilt ei ole nemad saanud mingit infot.

Kohalik ajakirjanik Bruno Poussard kirjutas Twitteris, et kesklinnas kõlas enam kui kümme lasku - esialgu üks või kaks, seejärel terve rida.

Euroopa Parlamendi pressiametnik Emmanuel Foulon kirjutas, et pärast tulistamist tekkis paanika.

Strasbourg'i jõuluturg meelitab igal aastal tuhandeid turiste.

Prantsusmaa on kõrgendatud valmisolekus alates 2015. ja 2016. aasta terrorirünnakuid, milles hukkus enam kui 200 inimest.

Mall Mälberg kolmapäeval: 100-protsendilist julgeolekugarantiid pole kunagi

ERR-i ajakirjanik Mall Mälberg rääkis kolmapäeva õhtul "Aktuaalsele kaamerale", et inimesed on juhtunust hirmul, aga eelkõige kurvad.

"Ma ei ütleks, et keegi šokis on, aga inimesed on kurvad. Linn on pime. Eile oli siin sära, kuld, melu, tuled. Võib-olla on inimesed tõesti hirmutatud, aga samas veel sõbralikumad kui võib-olla muidu. Me oleme täiesti võõraste käest saanud nii palju abi, et uskumatu. Aga kurvad on inimesed," rääkis ta.

Mälberg tõdes, et julgeolekuolukord linnas võib olla kehv, kuid politsei teeb, mida suudab.

"Politsei kohta võin küll öelda seda, et nad teevad, mida oskavad. 100-protsendilist julgeolekugarantiid ei saa kunagi olla ja ei saa olema," ütles ta. 

Karin Loi rääkis teisipäeva õhtul Strasbourg'is juhtunust ka kolmapäeval "Ringvaates":

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Indrek Kuus, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: