Höövelson ja Šmigun-Vähi on mitmel teemal parteist erineval seisukohal

Foto: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna nimekirjas kolmandal kohal riigikokku kandideeriv Kristina Šmigun-Vähi ja Keskerakonna ridades kandideeriv Kaido Höövelson lähevad mitmetes küsimustes vastuollu erakonna nägemusega. Näiteks on Šmigun-Vähi kooseluseaduse vastu, Höövelson aga astmelise tulumaksu ja Rail Balticu vastu. Nii selgus ETV saates "Pealtnägija" toimunud debatis.

Höövelsoni ja Šmiguni-Vähi vahelist debatti vedas olümpiavõitja ja maailmameister Gerd Kanter.

Kohe alguses küsis saatejuht Kanter, miks Höövelson ja Šmigun-Vähi riigikokku minna tahavad.

Šmigun-Vähi sõnul näeb ta, et saab seal midagi Eesti ühiskonna jaoks ära teha.
Höövelson rääkis, et teda köidab see, et poliitika on tema jaoks uus ja huvitav.
Šmigun-Vähi ütles, et kuigi teda pani Reformierakonnaga liituma eelkõige maailmavaade, on Eesti erakondade vahel imeväike piir.

Höövelsoni jaoks sai maailmavaate kõrval määravaks ka Jüri Ratas, kes tema sõnul on töökas ja spordihingega poliitik. Ta lisas, et soovib riigikogulasena kindlasti panustada maaelu edendamisse. "Et maal ei kaoks need viimased poed, apteegid, arstid jne. Ma loodan, et sellele annab kuidagi pidurit tõmmata. Kindlasti riigipoolne selline tugi on väga vajalik," arvas Höövelson.

Šmigun-Vähile teeb muret nutiseadmete kiire kasv noorte seas ja ta soovib riigikogulasena inimesi rohkem liikumise juurde suunata.

Saatejuht küsis, kas Eestis tuleks minna üle täielikult eestikeelsele haridussüsteemile.

Šmigun-Vähi arvas, et jah, aga Höövelson jäi temast erinevale seisukohale.

Rail Balticu väljaehitamise suhtes olid kandidaadid samuti erinevatel seisukohtadel. Šmigun-Vähi on pooldaval seisukohal ja Höövelson vastu.

Kooseluseadusele on vastu mõlemad.

Küsimusele, kas Eestis tuleks kehtestada astmeline tulumaks, vastas Šmigun-Vähi, et kui jah, siis see süsteem peaks olema läbipaistev. Keskerakonna läbi aegade ühele põhilisele valimislubadusele kehtestada astmeline tulumaks on Keskerakonna nimekirjas kandideeriv Höövelson vastu.

EKRE-ga valitsuse moodustamisest rääkides Šmigun-Vähi selgelt vastust ei andnud, Höövelsoni arvates võiks seda teha küll.

Aktsiisipoliitikast rääkides ütles Höövelson, et alkoholiaktsiisi ta ei langetaks. "Kogu elu käib ikka läbi elektri ja läbi kütte. Need kaks aktsiisi, need mina langetaks. Alkoholi koha pealt, no kui ta on juba tõstetud, siis ta on tõstetud, et noh, seda tagasi pöörata, sellel võib olla hoopis teistsugune mõju," arvas Höövelson.

Šmigun-Vähi arvates võiksid erakondade valimiskampaaniad olla sisulisemad, sest praegu loovad kampaaniad erakondadest kahjuks negatiivse kuvandi.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: