Ekspertkogu: Boris Johnson ei rikkunud burka-artikliga erakonna aukoodeksit

Boris Johnson 12. detsembril teel parlamenti.
Boris Johnson 12. detsembril teel parlamenti. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Sõltumatu ekspertide kogu jõudis järeldusele, et Briti endine välisminister Boris Johnson ei rikkunud Konservatiivse Partei käitumiskoodeksit, kui võrdles ajalehe Daily Telegraph arvamusartiklis näokatet kandvaid mosleminaisi postkastide ja pangaröövlitega.

Käesoleva aasta augustis ilmunud arvamusartiklis kommenteeris Johnson Taani otsust kehtestada nn burkakeeld. Johnsoni peamiseks sõnumiks oli, et kuigi ta isiklikult peab burkat naiste rõhumise sümbol ja samas ka naeruväärne nähtus, ei leia ta samas, et burkakandmine tuleks seadusega ära keelata. Kriitikat ei põhjustanud aga mitte tema artikli põhisõnum, vaid mõned väljendid ja sõnakasutus, vahendasid Guardian ja Daily Telegraph.

"Kui te ütlete, et see on veider ja ahistav eeldada naistelt näo katmist, siis ma täielikult nõustun teiega," kirjutas Johnson. "Ma läheksin isegi kaugemale ja ütleksin, et see on täiesti naeruväärne, et inimesed otsustavad käia ringi nähes välja nagu postkastid."

Samuti mainis ta, et kui naissoost tudeng tuleks ülikooli loengusse riietudes "nagu pangaröövel", nõuaks ta näokatte eemaldamist enne, kui nõustub selle naisega rääkima. Johnson lisas, et inimestel peaks olema võimalik teineteise nägu näha.

Johnson selgitas, et ettevõtted ja asutused on vabad kehtestama oma töötajatele tingimusi riietumise asjus ning see võib sisaldada ka näokatetest loobumise nõudmist. Eksminister rõhutas, et ta on siiski vastu täielikule keelule, sest seda käsitletaks paratamatult - kas põhjendatult või mitte - kui mingi hinnangut islamile.

Johnsonit tabas artikli järel terav kriitika ja seda mitte ainult moslemikogukonna poolt. Näiteks Ühendkuningriigi inimõigusvolinik leidis, et endise välisministri sõnadel on oht halvustada kõiki mosleminaisi. Lisaks opositsiooni esindajatele kritiseerisid Johnsonit ka mitmed parteikaaslased, sealhulgas Briti peaminister Theresa May ise, kes soovitasid eksministril vabandada, mida viimane aga ei teinud.

Kuna laekus piisav arv kaebusi, tuli Konservatiivsel Parteil algatada automaatselt juurdlus, kas Johnsoni sõnakasutus rikkus erakonna käitumiskoodeksi reeglit. Otsuse tegemine anti sõltumatule ekspertkogule, mida juhtis tuntud jurist ja riiginõunik (QC) Naomi Ellenbogen.

Ekspertkogu leidis nüüd, et Johnson oli lugupidav ja tolerantne ning et tal oli täielik vabadus kasutada arvamusartiklis satiiri. Kuigi ekspertkogu nõustus, et eksministri sõnakasutus võis olla provokatiivne, ei oleks mõistlik hakata tsenseerima erakonna esindajaid või seda, kui seisukoha edastamiseks kasutatakse satiiri.

Samuti rõhutas ekspertkogu, et erakonna aukoodeks ei saa olla ülimuslik üksikisiku väljendusvabaduse suhtes.

Paljud poliitikavaatlejad on leidnud, et Johnsoni kunagine otsus aktiivselt burkateemat kommenteerima asuda, oli teadlik kommunikatsioonitrikk, et terava teemaga tähelepanu pälvida ning näidata end konservatiivsematele valijatele kui vasakliberaalse ülereageerimise ja poliitkorrektsuse järjekordset ohvrit.

Johnsoni kaitseks võtsid tookord sõna parteikaaslane Jacob Rees-Mogg, koomik Rowan Atkinson, Oxfordi imaam Taj Hargey, UKIP-i endine esimees Nigel Farage ja Valge Maja endine nõunik Steve Bannon.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: