Boris Johnson kostitas uut burkakommentaari lootvaid reportereid teega

Suurbritannia eelmine välisminister Boris Johnsonit on tabanud kriitika seoses tema avaldustega, mille kohaselt meenutavad näokatteid kandvad mosleminaised "pangaröövleid" ja "postkaste". Kui ajakirjanikud Johnsoni kodu lähistel tema väljumist ootasid ja kommentaari soovisid, ilmus majast välja aga koduses riietuses poliitik ning teatas, et ainus, mida ta meedia esindajatele pakkuda saab, on tee.

Seoses äsja Taanis jõustunud nn burkakeeluga, avaldas Johnson ajalehes Daily Telegraph arvamusartikli. Endine välisminister leidis oma arvamusloos, et kuigi burka kandmine on nii rõhumise sümbol kui ka naeruväärne, sest selle kandjad meenutavad postkaste ja pangaröövleid, valiks tema Taanist erineva tee ning burkade kandmise keelustamist ta ei toeta.

"Kui te ütlete, et see on veider ja ahistav eeldada naistelt näo katmist, siis ma täielikult nõustun teiega," kirjutas Johnson. "Ma läheksin isegi kaugemale ja ütleksin, et see on täiesti naeruväärne, et inimesed otsustavad käia ringi nähes välja nagu postkastid."

Samuti mainis ta, et kui naissoost tudeng tuleks ülikooli loengusse riietudes "nagu pangaröövel", nõuaks ta näokatte eemaldamist enne, kui nõustub selle naisega rääkima. Johnson lisas, et inimestel peaks olema võimalik teineteise nägu näha.

Johnson selgitas, et ettevõtted ja asutused on vabad kehtestama oma töötajatele tingimusi riietumise asjus ning see võib sisaldada ka näokatetest loobumise nõudmist. Eksminister rõhutas, et ta on siiski vastu täielikule keelule, sest seda käsitletaks paratamatult - kas põhjendatult või mitte - kui mingi hinnangut islamile.

Johnsonit tabas artikli järel terav kriitika ja seda mitte ainult moslemikogukonna poolt. Näiteks Ühendkuningriigi inimõigusvolinik leidis, et endise välisministri sõnadel on oht halvustada kõiki mosleminaisi. Lisaks opositsiooni esindajatele kritiseerisid Johnsonit ka mitmed parteikaaslased, sealhulgas Briti peaminister Theresa May ise, kes soovitasid eksministril vabandada, mida viimane aga ei kavatse teha. Seetõttu on Johnson nüüd silmitsi Konservatiivse Partei erakonnasisese juurdlusega aukoodeksi rikkumise asjus.

Paljud poliitikavaatlejad on leidnud, et Johnsoni otsus aktiivselt burkateemat kommenteerima asuda, oli teadlik kommunikatsioonitrikk, et terava teemaga tähelepanu pälvida ning näidata end konservatiivsematele valijatele kui vasakliberaalse ülereageerimise ja poliitkorrektsuse järjekordset ohvrit.

Johnsoni kaitseks on omakorda võtnud sõna parteikaaslane Jacob Rees-Mogg, koomik Rowan Atkinson, Oxfordi imaam Taj Hargey, UKIP-i endine esimees Nigel Farage ja Valge Maja endine nõunik Steve Bannon.

Nn burkatüli ehk burka row oli ka põhjuseks, miks reporterid nädalavahetusel briti ajakirjandusele kohaselt poliitiku kodu lähistel ootasid ja lootsid, et Johnson sellel teemal veel mingeid kommentaare jagab. Seda Johnson aga ei teinud, vaid käis välja hoopis etteaste teetassidega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: