Riigikogu valimistel saab hääletada ligi 88 000 välismaal elavat eestlast

Foto: ERR

Märtsis toimuvatel riigikogu valimistel on siseministeeriumi andmetel hääletamisõigus 87 721 alaliselt välismaal elaval Eesti kodanikul.

Eestlane saab riigikogu valimistel oma häält anda ka siis, kui ta alaliselt Eestis ei ela. Võrreldes nelja aasta taguse ajaga on väliseestlasteste arv kasvanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kolm suurima väliseestlaste arvuga riiki on Soome peaaegu 40 000 eestlasega, Venemaa ligi 14 000 ja Suurbritannia 6821 väliseestlasega. Võrreldes nelja aasta taguse ajaga on tunduvalt suurenenud Lõuna-Ameerika riikides elavate Eesti kodakondsusega inimeste hulk.

Brasiilias oli 2014. aastal hääleõiguslikke Eesti kodanikke 387, nüüd 124 inimest rohkem. Venezuelas on hääleõiguslike eestlaste arv kasvanud 15 võrra 192-ni
ja Argentinas on võrreldes nelja aasta taguse ajaga 34 Eesti kodanikku rohkem ehk kokku 157 inimest.

Vabariigi valimiskomisjon püüab jõuda kõigi väliseestlasteni, et teada anda, millised on erinevad hääletamisvõimalused. E-hääletus on populaarne ka väliseestlaste seas, aga on ka teisi võimalusi.

"Juba Eesti vabariigi 1992. aasta valimistest saadik on võimalik valida ka välisesindustes, mida nendel valimistel on meil 40, nii saatkondi kui erinevaid konsulaate, kus on võimalik oma häält anda 16.-21. veebruaril," rääkis riigi valimisteenistuse juht Priit Vinkel. "Iga välisesindus on määranud kaks päeva, millal nad on avatud, ja siis on võimalik sinna kohale minna ja oma hääl anda. Samuti on võimalik hääletada kirja teel."

Selleks tuleb esitada lähimasse välisesindusse taotlus, kust saadetakse valimismaterjalid, mille inimene ära täidab ja saadab saatkonda tagasi. Valimisringkonna, mille kandidaatide vahel valija saab oma valiku langetada, on määranud vabariigi valimiskomisjon.

"See määratakse tema enda Eestis olnud elukoha järgi, näiteks Tallinna linnaosa või maakond. Kes on aga nii ammu ära läinud, et ei olegi registrijärgset sidet, siis võetakse arvesse vanemate või vanavanemate eelmine elukoht. Nii et igaühele, kes hääletada soovib, on ringkond ära määratud," sõnas Vinkel.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: