Haridusamet EKRE-le: ühtki õpilast ei viidud sunniviisiliselt kinno

Filmi
Filmi "Kapist välja" reklaam. Autor/allikas: Kino Sõprus

EKRE päris detsembris Tallinna haridusametilt üksikasjalikku infot selle kohta, kui palju õpilasi käis kinos vaatamas dokumentaalfilmi "Kapist välja" ning mida nad sellest arvasid. Haridusamet jäi EKRE-le saadetud vastuses napisõnaliseks ja kinnitas, et kedagi sunniviisiliselt kinno ei viidud.

EKRE uuris haridusametilt Tallinna kooliõpilaste osalemise kohta Sõpruse kinos eelmise aasta 17. ja 18. detsembril linastunud dokumentaalfilmi "Kapist välja" seanssidel ning koolides seksuaalvähemusi tutvustavate tegevuste kohta.

Haridusamet saatis seepeale koolijuhtidele edasi EKRE küsimused, kui palju õpilasi ja mis klassidest filmi vaatamas käisid, kust sai kool filmi kohta infot, milline oli õpilaste ja õpetajate tagasiside filmile, kas koolis on toimunud veel seksuaalvähemusi tutvustavaid tegevusi ja millised need on olnud.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles ERR-ile, et küsitluse läbiviimist nõudsid linnavolikogu liikmed, kuid ühtki kooli ei kohustatud vastama.

"Vastust ei andnud kõik koolid ja see on ka mõistetav, kuna vastuseid tuli anda kiirel pühadeajal. Koolid olid korraldamas enda jõulukontserte, lõpetamas õppeveerandit ja minemas jõuluvaheajale ning kohe oli väljakuulutatud jõulurahu," lausus ta.

Belobrovtsev saatis EKRE arupärimisele vastuse, kus teatas, et koolide seas viidi läbi küsitlus, mille tulemuste kohaselt ei sundinud ükski Tallinna kool õpilasi kõnealust filmi vaatama. Sõpruse kinos käisid omal valikul ja otsusel kahe Tallinna kooli mõningad gümnaasiumiõpilased.

EKRE küsimusele, kas koolid küsisid õpilastele homopropaganda edastamiseks lapsevanemate luba, vastas haridusamet, et "Klassiga kinno" dokumentaalfilmide programmi filmide ühiskülastustel teevad õpilased ise valiku, kas osaleda või mitte.

"Tunnivälised õppetegevused on õpilastele vabatahtlikud ning mitte midagi ei juhtu õpilastega, kes ei soovi neis osaleda," selgitas Belobrovtsev vastuses.

EKRE soovis teada ka seda, kellelt tuli algatus näidata sellist filmi koolilastele. Abilinnapea vastas, et "Klassiga kinno" dokfilmide programmi kureerib kino meeskond.

Erakonna küsimusele, kas linnavalitsus peab normaalseks, et õpilasi sunnitakse seksuaalhälbeid propageerivate projektide külastamisel selle eest maksma, vastas Belobrovtsev, et õppe- ja kasvatustegevust täiendavad tunnivälised õppetegevused nagu õppekäigud, muuseumitunnid, kinokülastused ja muu selline on vabatahtlikud ning sõltuvalt tegevusest õpilastele tasuta või tasulised.

"Õpilased teevad ise valiku, kas osaleda või mitte," tõdes abilinnapea.

Haridusameti päringuid koolijuhtidele on tauninud Eesti LGBT ühing, kelle teatel ei tohi ükski erakond dikteerida, milliseid õppemeetodeid koolides õppekava täitmiseks kasutatakse.

Ka võrdõigusvolinik Liisa Pakosta ütles, et kellelgi ei ole õigust nõuda kirjalikke andmeid selle kohta, kas mõni laps mõnes koolis õppekavavälise tegevusena osales või tundis huvi LGBT teema vastu.

Pakosta sõnul ei ole õigust uurida, mis klassist mitu last käis filmi vaatamas, sest see on individualiseeritav info ning samal põhjusel ei ole ametnikul õigust klasside kaupa uurida, mida õpilased filmist arvasid.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: