Austria mõistis riigivastase rühmituse juhi 14 aastaks vangi

Austria politsei.
Austria politsei. Autor/allikas: AP/Scanpix

Austria riigivastase rühmituse Staatenbund juht mõisteti reedel 14 aastaks vangi mitme õigusrikkumise eest, mille seas oli ka riigireetmisele ässitamine.

Kohaliku meedia andmeil lõi 42-aastane Monika Unger Staatenbundi nimelise organisatsiooni 2015. aastal ja sellel on umbes 2600 liiget. Organisatsioon eitab Austria riigi legitiimsust.

Unger, kes peab end presidendiks, käskis Austria sõjaväel valitsus kukutada ja palus sõjalist abi ka Venemaa presidendilt Vladimir Putinilt.

Grazi kohtu kohtunik põhjendas ränka karistust öeldes, et see "annab selge signaali, et riigivastast tegevust ei sallita".

Unger oli kohtu ees koos 13 Staatenbundi liikmega, kes vahistati 2017. aasta aprillis.

Tema parem käsi, 71-aastane endine politseinik, mõisteti süüdi riigireetmisele õhutamises ja talle määrati 10-aastane vanglakaristus.

Ülejäänud 12 mõisteti süüdi "riigivastase grupeeringu loomises" ja neile määrati kuni kolmeaastane karistus.

Staatenbund proovis toimida riigina ja väljastas osadele oma liikmetele ka diplomaatilisi passe ja müüs autode numbrimärke.

Liikmetel keelati maksta makse Austria valitsusele. Seejuures koguti liikmetelt kinnisvara "maaregistrisse" kandmise tasudena 40 000 eurot ja kinnitati, et selle tegemine tühistas kinnisvara soetamiseks võetud hüpoteeklaenud.

Unger tunnistas kohtus, et ta proovis korraldada ka rahvasaadikute, kohtunike ja pankurite vahistamist ja nende üle kohtupidamist, et asendada need enda valitsuse liikmetega.

Ta nimetas ennast ka "rõhuva süsteemi ohvriks".

Staatenbund on sarnane teistele "suveräänsete kodanike" liikumistele, mis on viimastel aastatel põhjustanud meelehärmi Austria ja Saksa ametivõimudele. Liikumised tuginevad erinevatele maailmavaadetele ja neil on nii anarhistlikke, neonatslikke ja ka esoteerilisemaid variatsioone.

2017. aastal mõisteti Saksamaal eluks ajaks vangi ühe sellise rühmituse Reichsbürger liige, kes tappis haarangu käigus politseiniku.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: