Läänemaal on arheoloogid teinud 50 aastaga erakordseid avastusi

Foto: ERR

Tänavu möödub viiskümmend aastat ajast, mil Eesti Ajaloomuuseum alustas Läänemaal süstemaatilisi arheoloogilisi kaevamisi.

Arheoloog Mati Mandel, kes sai hiljuti Kultuurkapitalilt tunnustuse Läänemaa muinasaja uurimise ja tutvustamise eest, ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aastate jooksul on tehtud erakordseid avastusi, kuid on ka põnevaid mõistatusi, mis on veel lahendamata.

Läänemaa nime kandev piirkond oli muinasajal suurem kui tänane maakond ja hõlmas näiteks mitmeid praegusi Rapla- ja Pärnumaa alasid.

Läänemaa kõige silmapaistvama leiukohana tõi arheoloog Mandel välja Maidla muinaskalmistu, kus saadi üle kümne tuhande leiu. Läänemaal on aga ka lahendamata mõistatusi.

"On probleem, miks ei ole esimesest kuni neljanda sajandini rooma rauaajast mitte mingeid leide Läänemaalt. See on täielik mõistatus praegu. See on tuleviku arheoloogide uurida," nentis ta.

Mandel tutvustas Läänemaa arheoloogia hetkeseisu ka Lihula ajalooklubile, mis käib koos alates 2011. aastast. Mandel on päri mõttega, et arheoloogidel ja ajaloolastel on laiem roll kui teaduse tegemine välitöödel ja kabinetis.

"Ma arvan, et see on väga oluline, sest inimesi on ikkagi vaja harida. Ega inimesed ikkagi arheoloogiast koolides suurt midagi ei õpi. See on ikkagi vaja just arheoloogil endal see töö teha," rõhutas ta.

Mandel ütles, et arheoloogilise uurimise tasemelt on Läänemaa üks paremini läbi uuritud paiku Eestis. Tänavu suvel on tema sõnul plaanis korraldada ka aastate jooksul seal arheoloogilistel välitöödel osalenute kokkutulek.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: