Eesti tõusis korruptsioonitaju põhjal riikide edetabelis kolm kohta kõrgemale ({{commentsTotal}})

Indeksit mõõdetakse 100 punkti skaalal, kus 0 tähendab, et korruptsiooni on rohkelt, ning 100, et korruptsiooni esineb vähe.
Indeksit mõõdetakse 100 punkti skaalal, kus 0 tähendab, et korruptsiooni on rohkelt, ning 100, et korruptsiooni esineb vähe. Autor/allikas: transparency.org

Rahvusvaheline korruptsioonivastane organisatsioon Transparency International avaldas 2018. aasta korruptsioonitaju indeksi (CPI) tulemused: Eesti paigutub 73 punktiga koos Iirimaa ja Jaapaniga 18. kohale, tõustes järjestuses kolme koha võrra.

Indeksit mõõdetakse 100 punkti skaalal, kus 0 tähendab, et korruptsiooni on rohkelt, ning 100, et korruptsiooni esineb vähe.

Esikohtadel paiknevad Taani 88 punktiga, Uus-Meremaa 87 punktiga ning kolmandal kohal Soome, Singapur, Rootsi ning Šveits 85 punktiga.

Võrreldes 2017. aastaga on Eesti korruptsioonitaju indeksi järgi 100 punkti skaalal paranenud 2 punkti võrra, saades lõpptulemuseks 73. Eesti on maailmas 20 riigi seas, kelle punktisumma on 2012. aastast statistiliselt märkimisväärselt paranenud.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti hinnangul aitasid 2018. aasta indeksi paranemisele kaasa 2017. aastal kohtusse jõudnud poliitilise korruptsiooni juhtumid, mis näitasid õiguskaitsesüsteemi sõltumatust poliitilisest võimust.

Positiivset mõju avaldas ka kohaliku taseme institutsioonide võimekus haldusreformi ja kohalike valimiste järel.

"Indeksi alusanalüüsides on aga välja toodud, et laiaulatuslikke reforme korruptsiooni vähendamiseks pole Eestis ellu viidud, mistõttu on meie punktitulemus viimase paar aasta jooksul samale tasemele jäänud," ütles Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Erkka Jaakkola.

"Praeguseks näemegi, et indeksis ära märgitud poliitilise korruptsiooni juhtumid on nüüdseks ühel või teisel põhjusel lõpliku lahenduseta jäänud," nentis Jaakkola.

Korruptsioonitaju indeks ei hõlma erasektorit ega musta raha liikumist, mistõttu terve eelmise aasta jooksul kajastustust saanud Danske Banki juhtum indeksis kajastust ei leia.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: