Eestisse jõuab ravimipakendite ehtsuskontrolli süsteem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides käivitub 9. veebruarist üleeuroopaline IT-lahendus ravimi ehtsuse kontrolliks ehk REKS andmekogu. Andmekoguga liituvad kõik Eestis tegutsevad jaeapteegid, haiglaapteekid ja hulgimüüjad, kes on valmis ravimipakendeid kontrollima. Patsiendile toob muudatus kindlustunde, et temani jõuab turvaline ravim.

Võltsravimi turg kasvab umbes kümme protsenti aastas ning maailmas sureb igal aastal ligi Eesti elanike jagu inimesi ehk üle miljoni võltsravimite tarvitamisesse.

Paar aastat tagasi avastati Itaalias ulatuslik võltsravimite kogus. Samuti leiab suuremaid võltsravimite juhtumeid nii Suurbritanniast, Saksamaalt kui ka Hispaaniast.

"Hetkel ei ole ametlikus tarneahelas viimastel aastatel Eestis ühtegi võltsravimit leitud, teisalt pole olnud süsteemi, mis võimaldaks seda adekvaatselt monitoorida ja statistikat teha. Teine oluline moment on see, et terve EL rakendab selle üheaegselt kõigis maades, ehk kui üks maa ei rakendaks, tekiks niiöelda turvaauk," kirjeldas ravimite ehtsuse kontrolli sihtasutuse juht Raul Mill.

Ehtsuse tagamiseks on edaspidi pakenditele lisatud 2D märgis ja unikaalne identifitseerimiskood. Ravimit müües kontrollib apteeker, kas süsteemis olev informatsioon vastab pakendil olevale turvakoodile. Lisaks sellele on pakenditel avamisvastane seade, millega saab tuvastada kui tegu on juba avatud pakendiga.

"Võltsitud ravimid on järjest sarnasemad ehtsatele ravimitele ja nende tuvastamine on aina keerulisem. Tänu sellele tuleb see IT-süsteem meile appi, et me võiksime kindlad olla, et see võltsitud ravim ei jõua meie turule," selgitas ravimiameti arendusnõunik Ly Rootslane.

Andmebaas hõlmab eelkõige retseptiravimeid, mida võltsitakse rohkem, sest need on kallimad. Ravimite hinda uus andmebaas ei tõsta, kinnitab Raul Mill.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: