ERM-i vana näitusemaja seisab poliitiliste erimeelsuste tõttu kolmandat talve tühjana

{{1549518660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / POSTIMEES

Eesti Rahva Muuseumi endine näitusehoone Tartus seisab kolmandat talve tühjana ja ootab valitsust, mis oleks võimeline maja saatuses kokkuleppele jõudma. Senikaua peab maksumaksja tühja hoonet ilmaasjata kütma.

Juba kolmas riigihaldusminister tunnistab, et ei suuda Eesti Rahva Muuseumi (ERM) endise näitusemaja saatust otsustada. Poliitilises patiseisus järeleandmisi ei tehta ning maksumaksja kütab juba kolmandat talve tühja maja.

Esimene talv, esimene riigihalduse minister

See lugu algas 2016. aasta lõpus. Tartu linn tahtis ERM-ist tühjaks jäänud näitusemaja endale saada ning pakkuda seal kohta seni üsna räbalates tingimustes toimetanud eakatele ühendusele Kodukotus. Lisaks plaaniti hoonesse veel mitmeid huvitegevusi, ehk lühidalt öeldes aktiivset seltsimaja.

Aga hoone omaniku, RKAS-i küsitud hinda ei soovinud Tartu linn maksta ning sestap otsustas riigifirma 2017. aasta alguses, et hoone pannakse hoopis oksjonile. Tartu linnavalitsus oli seepeale avalikult nördinud ning mängu sekkus tollane riigihaldusminister Mihhail Korb, kes kinnitas, et teeb kõik endast oleneva, et tartlased vana näitusemaja endale saaksid.

Aga kui ERM-i esimene tühjalt seistud talv läbi sai, selgus, et tudengikorporatsioon Sakala lubas hoone eest 610 000 eurot, Tartu linn 500 000 eurot. Kuna riigiettevõttele pole kohane majanduslikult kahjulikke valikud teha, jõudiski otsustusjärg Mihhail Korbi kätte. Aga Korb jättis otsustamata. Selle asemel jõudis ta olla skeptiline NATO pihta ja astus 2017. maikuus ametist tagasi.

Teine talv, teine riigihalduse minister

Korbi asemel läks valitsusse kogenud keskerakondlane Jaak Aab. Ka temale teatas RKAS, et kui riik soovib Tartu linnale kingitust teha, siis otsustagu selle üle minister. 2017. aasta juulis kinnitaski Aab, et ka tema hinnangul peaks näitusehoone Tartule müüma ning "ministri otsust parasjagu vormistatakse". Aab ütles ka, et otsuse peab heaks kiitma valitsus, kuid ühtegi jälge, et asi päriselt valitsuskabinetti jõudis, arhiividest ei leia.

Tasapisi saabus ning tasapisi möödus ka teine talv. Näitusemaja asjus otsuseid ei langenud. 2018. aasta kevadel istus Aab jääknähtudega autorooli ning 11. märtsil lahkus ta ametist.

Kolmas talv, kolmas riigihalduse minister

Alates läinud aasta 2. maist kannab ministriportfelli Janek Mäggi. Ka temalt on korduvalt küsitud, mis ERM-i vanast näitusemajast edasi peaks saama. Ning Mäggi on järjekindlalt vastanud, et ootab osapooli rahuldavat kokkulepet. Ning just kokkulepe on see, mida ei sünni.

Korporatsioon Sakala on senini veendunud, et kui 2017. aasta enampakkumise tulemused ka ei kehti, tuleks korraldada uus enampakkumine. Aga sellega pole Tartu linn nõustunud. Mis sest, et hoone renoveerimiseks on linn valmis kulutama ligi 3,5 miljonit eurot, üle seni pakutud poole miljoni euro nad riigile anda ei taha.

"Me oleme selle otsuse praegu teinud selliselt, et me ei lähe seda hinda üles kruvima. Kui see otsus on kord juba tehtud, siis on see otsus tehtud," ütles Tartu abilinnapea Monica Rand.

Kokkulepe poliitilisel tasandil puudub

Õiguslikult pole Tartu linna ega Sakala arvamusel mitte mingisugust tähtsust, sest maja saatuse peab otsustama ikkagi minister. Kuid Janek Mäggi tõdeb, et kokkulepet pole ka poliitilisel tasandil.

"Ma arvan, et ükski valitsus ei saa püsida, kui ministrid teevad seal otsuseid, mis on partneritele täiesti vastuvõetamatud," sõnas Mäggi.

Mäggi selgitab, et ERM-i endise näitusehoone ümber on põimunud terve suhete rägastik, mis algab erimeelsustest Tartu poliitikute seas.

"Tänase Isamaa kohalikud juhid sooviksid näha enampakkumist, kuid kohalikud Reformierakonna ja Keskerakonna juhid sooviksid maja Tartule," märkis Mäggi.

Isamaa Tartu piirkonna juht Kaspar Kokk ütleb, et otsus toetada enampakkumist sündis juba piirkonna eelmise juhatuse ajal ning tema seda otsust kiidab, sest riigivarale peaks kehtima ühtsed reeglid.

"Ausalt öeldes ei näe ühtegi mõistliku põhjust, miks ei peaks andma kasvõi sellele samale korporatsioonile Sakala võrdset võimalust hoone omandada. Ei ole küsimust konkreetses hoones, ei ole küsimust konkreetses kohalikus omavalitsuses. Pigem on küsimus selles, milline on tava riigivara võõrandamise puhul ja milline see olema peaks," rääkis Kokk.

Linn kaalub alternatiive

Ning kuna Keskerakond ja Isamaa jagavad valitsusvastutust, kandub erimeel Tallinnasse üle ning Janek Mäggi jätab otsused tegemata.

"Võib juhtuda, et pärast 3. märtsi on olukord teine, aga võib juhtuda ka see, et ei ole ja patiseis jätkub. Meil mõned protsessid venivad mõnikord 20 aastat ja kuhugi ei jõuta, teised lahendatakse ootamatult ära väga kiiresti. Aus vastus on, et valimised võivad seda protsessi mõjutada, aga ei pruugi," sõnas Mäggi.

Nii-siis lõppeb ka kolmas talv ERM-i vana näitusehoone jaoks üksinduses. Aga lisaks sellele, et maksumaksja peab hoonet ilmaasjata kütma, ei saa sest rõõmu ei korporandid ega pensionärid. Ning kui Sakalal on samas kõrval endalgi kena maja, siis Kodukotuse Staadioni tänava hoone üha laguneb.

Tartu abilinnapea Monica Rand ütleb seepeale, et Kodukotus saab linnalt tegevustoetust ja ei pea linna pinnal tegutsema. Siiski kaalub linn seltsitegevusteks endise näitusehoone kõrval ka teisi kohti, kuid ühtegi aadressi või ajaraami ta tööversioonidele viidates välja ei ütle.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: