Maksu- ja tolliamet võttis saarlastelt ära viis puskariaparaati

Foto: ERR

Maksu- ja tolliamet koos politseiga otsis Saaremaal läbi kuue inimese elamised ja võttis ära viis puskariaparaati ning 85 liitrit valmis alkoholi.

Alkoholiseaduse järgi on puskari valmistamine ja villimine Eestis ka enda tarbeks keelatud, samas võitlust selle, kui rahvusjoogi legaliseerimiseks on setode hansameistrid pidanud aastaid. Kuigi Saaremaal konfiskeeritud kraamil polnud meistritega mingit pistmist, siis nähtud pilt nende kasuks paraku ei räägi.

Vihje kodustest puskarivabrikutest sai maksu- ja tolliamet politseilt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd ongi saarlased üsna pettunud, et kui setod tohivad Hõrna Aare eestvedamisel hansat avalikult isegi presidendi vastuvõtul juua ja teistele pakkuda, kogunevad igal aastal kuningriigi päevale hansat mekkima ning valivad ka parima hansameistri, siis nende kraam koos aparaatidega võeti mandrilt kohale sõitnud maksu- ja tolliametnike poolt ära ning veeti takkapihta mandrile tollialattu. Presidendi kantselei täpsustas, et mullusel vastuvõtul oli lubatud setudel pakkuda vaid legaalselt toodetud jooki.

Vaidlus selle üle, kas kodune viinaajamine võiks kultuurilist eripära arvestades legaalne olla, on just setode eestvedamisel käinud aastaid. Paraku on setode püha jook ametnike jaoks tavaline puskar ja tolliametnike külaskäike kardetakse ka traditsioonilistel laatadel.

"Eks see ole seadusandja tahe, kas see võiks olla Eesti riigis legaliseeritud või mitte. Maksu- ja tolliameti asi on paraku seadust täita ja alkoholiseadus ütleb väga selgelt, et puskariaparaadi omamine ja valdamine on keelatud Eesti Vabariigis," rääkis maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Lääne talitsue juhtivinspektor Kunnar Keres.

Saaremaa läbiotsimistel nähtud pilt räägib aga pigem nende inimeste kasuks, kes näevad puskariajamises ohtu nii tervisele, ohutusele kui maksulaekumistele.

Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna Lääne talitsue juhtivinspektor
"Tingimused, millistes seda kodustes tingimustes toodetakse on tõesti sellised, mida on raske kirjeldada normaalsele inimesele. See mustus ja räpasus tegelikult valitses väga paljudes kohtades, kus me käisime ja ei teki kindlasti kuidagi soovi tavainimesel seda vedelikku tarbida," lisas Keres.

Kuressaare politseiosakonna noorsoopolitseinik Ahto Aulik ütles, et salaalkohol on tõenäoliselt kätte saadav 24/7 ja kuna enamus korrarikkumisi pannakse toime alkoholijoobes, on salaalkoholi kättesaadavus probleemiks.

Igatahes pakuvad saarlastest puskariajajad setode hansameistritele tõsist konkurentsi.

"Võib-olla oli tõesti üllatuslik, et neid puskariaparaate nii palju leiti aga kindlasti pole üllatuslik, et puskarit ka Saaremaal on," sõnas Aulik.

Kunnar Keres spekuleeris, mis on ajanud saarlased puskarit tegema. "Võib-olla Saaremaalt on tõesti kauge Lätti käia. Tuleb välja, et on mindud rohkem puskari ajamise teed, sest mujal, sisemaal ei ole me neid aparaate nii palju tuvastanud viimastel aastatel," lausus ta.

Piirilt saadi möödunud aastal kätte 40 puskariaparaati, mis olid pärit Venemaalt ja mille sihtriigiks oli Eesti. Seadus lubab aparaadi omamise eest 800 eurot trahvi küsida.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: