Mõjuvõimu ihkav Egiptuse president saab Aafrika Liidu juhiks ({{commentsTotal}})

Abdel Fattah al-Sisi
Abdel Fattah al-Sisi Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ligi kuus aastat pärast ajutist Aafrika Liidu ukse taha jätmist võtab Egiptus üle organisatsiooni juhtimise, kuid ei ole huvitatud selle võimu suurendamisest.

Kairo eesistumine keskendub tõenäoliselt julgeolekule ja rahuvalvele, ütles Egiptuse välisministeeriumiga seotud mõttekoja juht Ashraf Swelam.

Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi pöörab AL-i eesistujana ilmselt vähem tähelepanu finants- ja haldusreformidele, mis olid tema eelkäija, Rwanda riigipea Paul Kagame aastase eesistumise peaeesmärk, lisas Swelam.

Rwanda president on püüdnud läbi suruda üleaafrikalist impordimaksu AL-i rahastamiseks ja vähendada ühenduse sõltuvust välisdoonoreist, kellelt tuleb tänini üle poole ühenduse aastaeelarvest.

Üks Aafrika diplomaat ütles AFP-le, et Egiptus nagu ka teised raskekaallased Lõuna-Aafrika Vabariik ja Nigeeria ei taha mõjuvõimsat AL-i.

Üle kümne aasta AL-i poliitikat jälginud diplomaadi sõnul ei ole Kairo unustanud, kuidas ta 2013. aastal ühendusest välja arvati.

Liikmesuse peatamise ligi aastaks tingis 2012. aastal esimeseks demokraatlikult valitud presidendiks saanud islamisti Mohamed Morsi kukutamine sõjalise riigipöördega. 

Sisi võtab AL-i juhtimise üle 10.-11. veebruaril Etioopia pealinnas Addis Abebas peetaval ühenduse riigipeade kohtumisel.

Kaks korda aastas toimuva tippkohtumisel peateemaks on Aafrika julgeolekukriisid.

Arutatakse ka Rwanda ambitsioonikat rahastusettepanekut, aga selle vastu on Egiptuse kõrval mitmed teisedki riigid, nii et ettepanek võib läbi kukkuda.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: