Vaidlus Nõva kooli õpilaskodu üle sai osapooli rahuldava kokkuleppe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna halduskohus kinnitas kokkuleppe Nõva õpilaskodu vaidluses. Lääne-Nigula valla ja Nõva koolikogukonna ühise kokkuleppena hakkab edaspidi õpilaskodu pidama lapsevanemaid koondav mittetulundusühing ja vald annab õpilaskodule ruumid tasuta kasutada. Osalised usuvad, et selline kokkulepe võib päästa Nõva kooli sulgemisest.

Kohtus sõlmitud kokkulepe tähendab, et kümne-aastasel Ämari poisil jääb igapäevane kahe tunni pikkune bussisõit ära ja ning tema ema ei pea enam hilistele õhtutundidele jäävate õppetükkide pärast muretsema.

Õpilaskodu pidamine anti MTÜ Nõva Koolikogukond kätte, kes korraldab laste järelevalve ja hoolitseb, et neil oleks kõht täis.

Valla jaoks tähendab see eeskätt seda, et pikk kohtulugu on lõppenud.

"Sellise pika kohtuloo pidamine mõlemale poolele, ma arvan, ei olnud perspektiivikas ja kokkulepe oli selline, et vald annab endise õpilaskodu ruumid mittetulundusühingule tasuta kasutada ja MTÜ tagab selle õpilaskodu pidamise.
See tähendab, et vald maksab elektri ja vee eest ning MTÜ palkab kaks inimest, kes lastel silma peal hoiab. Ning omakorda kohatasu maksab kas lapse kodukoha järgne omavalitsus või lapsevanem," kirjeldas kokkulepet Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus.

"Ma arvan, et see on hea näide, kuidas erinevad osapooled võiksid niivõrd olulise asja nagu kooli pärast väikeses kogukonnas koostööd teha. Kahju, et pidi kohtusse minema, aga võib-olla oli sellest kasu ja kindlasti oli see õpikogemus kõigile," ütles vandeadvokaat, lapsevanema esindaja Allar Jõks.

Esialgu hakkab kolmetoalises korteris tegutsevas õpilaskodus elama kolm Harjumaalt ja Tallinnast pärit last ning kolm kohta on veel vabad. Jõks ütleb, et selles loos kaotajaid ei ole. Ta usub, et selline lahendus aitab päästa ka sulgemisohus olnud kooli. Algne otsus teistest valdadest pärit hariduslike erivajadustega lapsed Nõvale õppima tuua oli tehtud koolipidaja poolt ja seda just selleks, et säilitada kooli pidamiseks vajalik õpilaste arv.

"Mäletatavasti lubati ju 2019. aastast ülemine kooliosa ära kaotada aga nüüd otsustati, et selle juurde tullakse 2020. aastal tagasi ja vaadatakse, kuidas on trendid, rahvastiku kasv ning siis tehakse uus otsus," rääkis Jõks.

Praegu õpib Nõva 7.-9. klassis üheksa õpilast. Mikk Lõhmus nentis, et ehk seoses õpikodu pidamisega tuleb ehk äkki lapsi juurde.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: