X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ministeerium vähendab õpilaskodudes riigi poolt toetatud kohtade arvu

Vasta kooli õpilaskodu.
Vasta kooli õpilaskodu. Autor/allikas: Vasta kool/Viru-Nigula

Riik toetab rahaga tänavu 440 õpilaskodu kohta, mis on 25 võrra vähem kui mullu. Riiklikult toetatavad kohad on mõeldud põhiharidust omandavatele lastele, kelle peredel on raskusi toimetulekuga.

Uue määrusega jääb riigi poolt toetatud õpilaskodude kohti kõige rohkem vähemaks (11) Valgamaal Ala põhikoolis ja Tartumaal Kallaste lasteaed-põhikoolis. Kadrina keskkooli ja Tallinna Heleni kooli juures kaob kuus riigi toetatavat õpilaskodu kohta. Pärnumaal Tõstamaa keskkoolis jääb vähemaks neli toetatud kohta.

Samas tuleb mõnes kohas neid juurde, näiteks praegu renoveeritavas Tondi põhikoolis lisandub kümme riigi toetusega kohta.

Haridus- ja teadusministeeriumist (HTM) öeldi ERR-ile, et praegune toetatud kohtade arvu vähenemine ei ole tingitud sellest, et ministeerium toetab vähem kohti, vaid sellest, et õpilaskodu kohtade vajadus on vähenenud ja seetõttu ka rahastatav summa. " Kohtade jaotus tekib 10. novembri seisuga ja sellest sõltub järgneva aasta rahastus," märgiti HTM-ist.

Ministeerium määras toetatud kohtade arvu koolide esitatud taotluste ja Eesti hariduse infosüsteemi kantud õpilaste arvu põhjal.

Ühe riiklikult toetatud õpilaskodu koha toetus on 2020. aastal 2000 eurot. Rahalised vahendid eraldatakse kohalikele omavalitsustele või erakoolide puhul kooli pidajale lepingute alusel.

Õpilaskodud tegutsevad 29 üldhariduskooli juures. Riigigümnaasiumide juures riiklikult toetatavaid õpilaskodu kohti pole. Määruse eelnõu seletuskirjas märgitakse, et õpilaskodude riiklikult toetavad kohad on suureks abiks toimetulekuraskustes peredest pärit lastele.

Riikliku toetusega õpilaskodude arv määratakse igal aastal uuesti vastavalt sellele, palju on esitatud põhjendatud taotlusi. Taotluste põhjendatust hindab ministeerium.

Valla- või linnavalitsuse põhjendatud taotluses märgitakse tähtaeg, mille jooksul õpilasele õpilaskodus elamine tuleb võimaldada; puudused õpilase hooldamisel ja kasvatamisel või muud asjaolud, mis takistavad õpilasel koolikohustuse täitmist; õpilase ja vanema suhtes kasutusele võetud muud sotsiaalhoolekandelised abinõud koos põhjendusega, miks need ei ole osutunud küllaldaseks või nende kasutamine ei ole võimalik.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: