Ungari kutsus ministri kommentaari tõttu välja Rootsi suursaadiku

Rootsi sotsiaaldemokraadist sotsiaalminister Annika Strandhäll.
Rootsi sotsiaaldemokraadist sotsiaalminister Annika Strandhäll. Autor/allikas: SCANPIX / IMAGO

Ungari kutsus Rootsi suursaadiku välisministeeriumisse seoses Rootsi välisministri kommentaariga, et Budapesti uus perepoliitika "lõhnab 1930-ndate aastate järele", teatas Ungari meedia laupäeval.

Rootsi sotsiaaldemokraadist sotsiaalminister Annika Strandhäll ütles Twitteris kommentaariks Ungari parempopulistliku peaministri Viktor Orbáni avaldatud seitsmepunktisele perekonna kaitsmise tegevusplaanile, et "see lõhnab 1930-ndate aastate järele" ning "see, mis toimub Ungaris, on murettekitav".

"Orbán tahab nüüd rohkem "tõelisi" ungari lapsi. Selline poliitika kahjustab autonoomiat, mille eest naised on võidelnud aastakümneid," sõnas Strandhäll.

Ungari välisminister Péter Szijjártó ütles reede õhtul pressikonverentsil, et Rootsi suursaadikut teavitati, et Rootsi sotsiaalministri kommentaarid on vastuvõetamatud.

"Ungari kulutab rohkem raha perekondadele kui Rootsi kulutab migrantidele," sõnas Ungari välisminister.

Orbán avalikustas eelmisel nädalal paketi maksusoodustustest ja toetustest, mille eesmärk on julgustada perekondi rohkem lapsi soetama. Orbáni sõnul on see, mitte immigratsiooni suurendamine, Ungari vastus rahvaarvu langusele. "Need, kes otsustavad ükskõik mis põhjusel toetada rännet ja migrante, loovad tegelikkuses segatud segatud rassiga riike," märkis ta.

Orbáni sõnul toob sisseränne kaasa kuritegevuse kasvu, seda eriti naiste vastu, ja päästab valla terrorismiviiruse.

"Me ei soovi lihtsalt numbreid, me soovime ungari lapsi," lausus peaminister, lubades, et neli või enam last sünnitanud naised vabastatakse eluks ajaks tulumaksust.

Ungari rahvaarv on langenud viimastel aastatel alla kümne miljoni, seejuures on pärast ühinemist EL-iga Lääne-Euroopa riikidesse välja rännanud hinnanguliselt pool miljonit ungarlast.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: