OECD: ettevõtete kõrge võlatase ohustab majandust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raha.
Raha. Autor/allikas: Marcos Brindicci/Reuters/Scanpix

Ettevõtete rekordiline laenamine võib kujuneda ohuks maailmamajandusele, kui aeglustuv kasv takistab firmadel tähtajani jõudvaid võlakirju lunastada, hoiatas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) esmaspäeval.

Finantssektoriväliste firmade lunastamata võlakirjade väärtus on alates 2008. aasta finantskriisist kahekordistunud, märkis OECD.

Haarates kasu erakordselt madalatest intressimääradest, on firmad hakanud laenama enneolematus tempos, kergitades ettevõtete võlakirjade turu väärtuse mullu 13 triljoni dollarini.

Kui väiksemad ettevõtted rahastavad end pea täielikult pangalaenudega, siis suuremad kontsernid teevad seda peaasjalikult võlakirjade väljastamisega.

Pärast kümme aastat kestnud kulutamist peavad firmad nüüd järgmise kolme aastaga lunastama või refinantseerima nelja triljoni dollari jagu võlga, märgiti OECD raportis.

"Languse korral on kõrge finantsvõimendusega firmadel keeruline võlga teenindada, mis võib läbi madalamate investeeringute ja rohkemate pankrottide languse mõju suurendada," hoiatas OECD.

Raport langeb ajale, kui maailmamajanduse kasvutempo on aeglustumas. Möödunud kuul langetas Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) tänavust maailmamajanduse kasvuprognoosi 3,7 protsendilt 3,5 protsendile.

Kuigi ettevõtete võlakirjaturg õitseb, langes nende väljastamine möödunud aastal võrreldes 2017. aastaga 41 protsenti ehk madalaimale tasemele alates 2008. aastast, teatas OECD.

Investeerimine riskantseimatesse "investeerimiskõlbmatutesse" võlakirjadesse langes möödunud aastal samuti. "Ainus aasta, mil see viimasel kahel aastakümnel veel juhtus, oli 2008," tõi OECD välja.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: