Följeton. E-hääled trükiti välja ja loetakse üle

Artur Talvik Elurikkuse Erakonna valimispeol.
Artur Talvik Elurikkuse Erakonna valimispeol. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pühapäeval, 3. märtsil toimusid riigikogu valimised. Eesti Rahvusringhäälingu valimisasjade toimetus tõstis demokraatia pidupäeva järellainetusest esile kolm tähtsamat uudist.

Ekspert: ühetaoline tulumax on naq täiega okei

Reformierakond ja Keskerakond kaasasid koalitsiooniläbirääkimistele 15-aastase maksueksperdi Liisy-Cäthryyni, kes kinnitas mõlemale erakonnale, et uuel valitsusel tasuks naasta ühetaolise eraisiku tulumaksu juurde.

"See on naq täiega okei," ütles ekspert. "Tulumaksusüsteem võix olla nii lihtne, et ka põhikooli õpilane saaks sellest aru ning mu ema ja isa ei peaks riiki liigselt krediteerima."

15-aastane Liisy-Cäthryyn joonistas tahvlile tabeli, millest selgus, et madalapalgalistele on võimalik rohkem raha kätte jätta ka vanu hoobasid kasutades. "Siit tabelist on näha, et kui korraga tõsta tulumaksuvaba miinimumi ja tulumaxu ühetaolist määra, siis sellega saavutaks sama, mille eelmine koalitsioon lahendas nii keerulise süsteemiga, et iga kodanik vajab oma raamatupidajat. See sakib naq täiega," seletas Liisy-Cäthryyn.

"Aga mida sel juhul jõukamad tulumaksu tõstmisest arvaksid? Mis saab meie rikastest valijatest?" pärisid Kaja Kallas ja Jüri Ratas justkui ühest suust.

"Kas kõrgepalgalised on naq need, kes on kunagi virisenud vä?" küsis Liisy-Cäthryyn retooriliselt vastu ja tegi tahvli ees selfi. Erakondade juhid noogutasid mõistvalt.

Isamaa nimi on endiselt liiga pikk

Erakond Isamaa rabeles end madalate reitingute kiuste 12 mandaadiga riigikogusse. Valimisasjade toimetusel õnnestus erakonna juhilt saada lühike repliik.

"See kõik on tänu erakonna nimevahetusele," ütles esimees Helir-Valdor Seeder. "Isamaa ja Res Publica Liit oli selgelt liiga pikk. Kui meil oleks veel lühem nimi olnud, siis saanuks me veel rohkem kohti. Juba järgmisel üldkogul teen ettepaneku panna erakonna uueks nimeks lihtsalt Isa."

Rohkem kommentaare ei õnnestunud Isamaa juhilt saada, sest ta kiirustas parasjagu koalitsiooniläbirääkimistele Vabaerakonna ja Eestimaa Rohelistega.

E-hääled trükiti välja ja loetakse üle

Kui Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on pärast e-hääletuse häid tulemusi loobunud elektroonilisi valimisi valjuhäälselt kritiseerimast, siis üllatuslikult võttis selle positsiooni üle hoopis Elurikkuse Erakonna kontor. Esimees Artur Talvik nõudis valimiskomisjonilt e-häälte ülelugemist ning avaldas soovi ka isiklikult protseduuri jälgida. Valimiskomisjon nõustus.

"Tegime andmebaasi SQL päringu, mille tulemuse eksportisime CSV dokumenti ning printisime hääled ükshaaval välja," andis teada valimisteenistuse pressiesindaja. "Artur Talvik on hetkel hääletussedelitesse sukeldunud ja ajab erakonnale laekunud hääli taga nagu Robert McPart kullahunniku seest oma õnnemünti."

Valimisteenistuse väitel ei julgenud keegi Talvikule öelda, et ka paberhääletuse tulemused on täpselt samas infosüsteemis, kartes, et peavad needki välja trükkima. "Elurikkuse Erakond võiks ju ometi kõigi nende mahavõetud puude peale mõelda," arvas esindaja.

* Käesoleva artikli näol on tegemist följetoniga.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: