Eesti firma asub esimest korda lahingumoona kohapeal tootma

Foto: ERR

Esimest korda kaasaegses Eestis hakkab kohalik firma tootma lahingumoona riigis kohapeal.

Tarbijakaitseamet ja tehnilise järelevalve amet andis osaühingule Nitrotol tegevusloa laskemoona ja lõhkeainet sisaldava lahingumoona valmistamiseks aastani 2024, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Firma on välja kasvanud kunagisest Eesti Arsenalist. Lahingumoona ja relvi on Eesti ettevõtted tootnud varemgi, kuid enne relvaseaduse muutmist eelmisel aastal võis neid kokku panna ainult välismaal.

Külgmiini tähisega M-14 saab paigaldada maha või puude külge ja see peatab elavjõudu ning sõidukeid. Vastavalt rahvusvahelistele lepetele ei tohi toota ise lõhkevaid seadeldisi. Seetõttu on mudelil süüteliin, mille teises otsas on sõdur. Miine on tootnud kaitseväele Eesti Arsenal, millest Nitrotol välja kasvas.

"Reaalne tootearendus, mõttetöö, konsulteerimine toimus kõik Eestis. Aga kui reaalseks tootmiseks läks, siis seda tehti kas Soomes või Poolas," meenutas kaitseministeeriumi hangete valdkonna juht Markko Lepikult.

"Lõhkematerjaliga täitmine, vahelaengute paigaldamine ja muu selline pidi tehtama riikides, kus see on lubatud või oli lubatud ja kus on vastavad tehased olemas. Eestis selliseid seni ei olnud ja nüüd me proovime siis seda lünka täita," selgitas Nitrotol OÜ juhatuse liige Jens Haug.

Kas Eestis oleks perspektiiviks toota ka käsitulirelvadele padruneid? Sõja korral, kui juurdevedu välismaalt on katkenud või takistatud, kuluks oma tehas marjaks ära. Vastus on - see oleks võimalik, kuid ilmselt padruneid tootma siiski Eestis ei hakata.

"Ettevõttel peab oma tootega olemas olema ka ekspordipotentsiaal. Ja kui suudetakse oma tooteid müüa nii meil kui ka väljapoole, siis ei näe probleeme, et see võiks juhtuda lähitulevikus ka Eestis - hakata käsitulirelvade laskemoona siin tootma," rääkis Lepikult.

"Ma usun, et see oleks täiesti lootusetu ettevõtmine. Miks? Automaadipadruneid toodavad tehased, mis suudavad toota kogu Eesti vajaduse hommikupoolikul," nentis Nitrotol OÜ juhatuse liige Haug.

Eestis toodetakse käsitulirelvi - tõsi küll seni veel tsiviilturule. See tähendab, et nendest ei saa lasta valanguid. Need relvad on hinnatud militaarsportlaste seas.

"Erialarelvad - kas või snaiperirelvad, täpsusrelvad oleks pigem võib-olla potentsiaalne toode, mida Eesti ettevõtted võiksid toota," arvas Lepikult kaitseministeeriumist.

"Eesti ettevõtted suuresti on sellised head rätsepatöökojad, kus tehakse vajadusel valmis väga kvaliteetne toode, mida ostetakse siis 1-100," lausus Haug.

Nitrotol on toodangut tarninud ka välismaale, kuid klientide nimekiri on salajane.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: