Nasdaqi väärtpaberikonto veel kliente leidnud ei ole

Nasdaq.
Nasdaq. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Alates aasta algusest on Nasdaq CSD-l ehk Baltimaade-ülese väärtpaberidepositooriumi Eesti filiaalil kohustus pakkuda väärtpaberite hoiukontot - peamiselt välismaalastele, kellele pangad Eestis arveldusarvet ei soovi avada. Võrdlemisi kallis teenus veel kliente leidnud ei ole.

"Teenuse vastu on huvi tuntud, hetkel ühtegi hoiukontot kasutavat klienti ei ole," ütles Nasdaq Tallinna Börsi pressiesindaja Ott Raidla.

Vastavalt börsi hinnakirjale maksab konto avamine käibemaksuga 1440 eurot kuni 4320 eurot. Sellele lisandub igakuine hooldustasu koos käibemaksuga summas 84 eurot kuni 534 eurot.

Raidla sõnul suur osa selles rahast kulub erinevate "tunne oma klienti" reeglite kulude katmiseks, mida viib läbi Nasdaqi teenuspartner.

"Hoiukonto avamisele kohalduvad "tunne oma klienti" ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise nõuded samadel alustel nagu kontohalduri juures tavalist väärpaberikontot avades," rääkis Raidla.

Rahandusministeerium märgib, et hoiukonto kirjutati seadusesse, et hõlbustada välisraha Eestisse toomist.

"Hoiukontode regulatsiooni eesmärgiks on soodustada välisinvestorite võimalusi Eestisse investeerida ja siin ettevõtlusega tegeleda. Ühtlasi lihtsustab see ka Eesti ettevõtete raha kaasamist välismaalt. Sarnastel eesmärkidel võimaldavad ka mitmed teised EL-i liikmesriigid väärtpaberikonto avamist otse registripidaja juures," ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre.

"Kuigi Eestis on äriühinguid suhteliselt lihtne asutada, on väärtpaberikonto avamine nii mõnegi välisriigi investori jaoks keeruline ning ajamahukaks rahapesu ja terrorismi tõkestamise nõuete tõttu. Sellega kaasneva suure halduskoormuse tõttu ei ole mitmed pangad valmis osa riikide investoritele väärtpaberi- ega rahakontosid avamagi. Hoiukonto teenus võimaldab muuta väärtpaberikontode avamise sellistele investoritele senisest paindlikumaks," märkis Suutre. "Regulatsiooni väljatöötamisel konsulteeriti nii välisinvestorite õigusnõustajatega, registripidaja, pankade ja rahapesu tõkestamise ekspertidega."

Hoiukonto on ajutise iseloomuga väärtpaberikonto, mis avatakse kontohalduri vahenduseta otse väärtpaberite registripidaja juures.

Hoiukonto avamist ei saa taotleda investor ise, vaid ainult ettevõtja, kelle väärtpabereid kontol hoidma hakatakse ehk väärtpaberite emitent. Pärast seda, kui investor avab tavalise väärtpaberikonto, tuleb hoiukontolt väärtpaberid üle kanda tavalisele väärtpaberikontole ning hoiukonto suletakse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: