Sudaani meeleavaldajad tahavad kõnelusi armeega ajutise valitsuse üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1554728580000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Sudaani presidendi Omar al-Bashiri vastaseid meeleavaldusi korraldav organisatsioon kutsus esmaspäeval sõjaväge pidama meeleavaldajatega kõnelusi ajutise valitsuse moodustamiseks.

"Kutsume Sudaani relvajõude rääkima otse Vabaduse ja Muutuse Alliansiga, et toetada rahumeelset ajutise valitsuse loomise protsessi," ütles ühenduse kõrge liige Omar el-Digeir armee peakorteri ees, kus peavad alates laupäevast istumisprotesti tuhanded meeleavaldajad.

Digeiri sõnul on protesti korraldajad moodustanud ka nõukogu kõneluste alustamiseks julgeolekuvägede ja rahvusvahelise kogukonnaga, et leppida kokku poliitilises üleminekus, millega antakse võim "revolutsiooni huve esindavale ajutisele valitsusele".

"Kordame meie rahva nõudmist, et režiimi juht ja tema valitsus astuksid kohe tagasi," sõnas ta. "Kutsume ka Sudaani relvajõude lõpetama toetust režimiile, mis on kaotanud legitiimsuse."

"Kutsume Sudaani relvajõude toetama Sudaani rahva alternatiivi üleminekuks demokraatlikule tsiviilvalitsusele," lausus Digeir liidu avaldust ette lugedes.

Vabaduse ja Muutuse Allianss koosneb mitmest poliitilisest parteist ja ametiühingust, mis on juhtinud detsembris alanud protestiliikumist Bashiri vastu.

Sõjaväe peakorteri ees peetav meeleavaldus on kestnud juba kolm päeva ja on suurim alates meeleavalduste algusest 19. detsembril.

Protestijad süüdistavad Bashiri valitsust nurjunud majanduspoliitikas, mis on viinud toiduhindade järsu tõusuni ning toonud kaasa kütuse- ja välisvaluutanappuse.

Sudaani minister: alates laupäevast on meeleavaldustel surnud seitse inimest

Sudaani siseminister ütles esmaspäeval, et laupäeval sai pealinnas Hartumis sõjaväe peakorteri juurde kogunenud meeleavaldajate laialiajamise käigus surma kuus ja mujal riigis surma veel üks meeleavaldaja.

"Meeleavalduste laialiajamisel hukkus seitse inimest, kuus neist Hartumi osariigis ja üks Darfuris," ütles Bushara Juma parlamendile ja lisas, et laupäeval kogunes sõjaväe peakorteri ette umbes 10 000 meeleavaldajat.

"Veel 15 kodanikku ja 42 julgeolekujõudude liiget said vigastada," lausus minister.

Juma sõnul korraldati 6. aprillil pealinna Hartumi ümbritsevas osariigis 23 protesti, milleks tegi üleskutse Sudaani kutsetööliste liit, mis on juhtinud detsembris alanud meeleavaldusi president Omar al-Bashiri vastu.

Minister rääkis, et sarnaseid proteste korraldati 6. aprillil ka mitmes teises Sudaani linnas.

Alates detsembrist on meeleavaldustel ametnike sõnul hukkunud 38 inimest, kuigi Human Rights Watchi andmeil on surnud 51, nende seas lapsi ja meedikuid. 

Pealtnägijad: Sudaani armee asus Hartumis turvama valitsuskompleksi

Sudaani sõjavägi paigutas esmaspäeval sõdurid oma Hartumi peakorteri ümber ja sulges mitu hoonekompleksini viivat teed, ütlesid pealtnägijad.

Pealtnägijate sõnul rajas sõdurid barrikaade kompleksi ümbruses, kus kümned tuhanded inimesed on alates laupäevast meelt avaldanud, kutsudes sõjaväge end toetama. 

Kompleksis asuvad armee peakorter, president Omar al-Bashiri ametlik residents ja kaitseministeerium.

Alates meeleavalduste puhkemisest 19. detsembril on meeleavaldajatel tulnud seni vastamisi seista märulipolitsei ja julgeolekuteenistuse töötajatega, kuid sõjavägi ei olnud enne esmaspäeva sekkunud. 

Esmaspäeva esimestel tundidel saabus protestipaika mitu julgeolekuteenistuse töötajaid ja märulipolitseinikke vedanud sõidukit, ütlesid pealtnägijad AFP-le. 

"Pärast seda alustasid julgeolekujõud pisargaasi kasutamist protestijate vastu," sõnas anonüümsust palunud pealtnägija, kelle sõnul oli kuulda ka laske, kuigi pole selge, kes need tegi. Paar tundi hiljem lasid julgeolekujõud pisargaasi meeleavaldajate vastu uuesti käiku. 

Protesti korraldajad kutsusid Hartumi naaberlinnaosade elanikke valitsushoonete kompleksi juurde tulema ja seal juba kolm päeva veetnud meeleavaldajatega liituma.

"Režiimi julgeolekujõud püüavad istumisprotesti jõuga laiali ajada," ütlesid avalduses meelavalduse korraldajad ühendusest Vabaduse ja Muutuse Allianss. 

"Me kutsume Hartumi inimesi kogunema sinna meie inimesi kohapeal kaitsma," lisati avalduses. 

Euroopa Liidu välisteenistus (EAAS) teatas, et laupäeval tuli Hartumis tänavatele "seninägematu" arv meeleavaldajaid. "Sudaani rahvas on näidanud erakordsete takistustega silmitsi seistes paljude aastate jooksul tähelepanuväärset vastupanuvõimet," teatas EAAS.

"Valitsus peab võitma nende usalduse konkreetsete tegudega," lisas EAAS.

Sudaani julgeolekunõukogu teatas pühapäeval pärast veteranpresidendi juhitud istungit, et meeleavaldajate nõudmisi "tuleb kuulda võtta". 

Kolm päeva kestnud protestiaktsioon sai alguse laupäeval 6. aprillil, mille protestiliikumine oli kuulutanud üleriigiliste meeleavalduste päevaks. Samal päeval 1985. aastal kukutati Aafrika riigis ülestõusuga president Jaafar Nimeiri režiim.

19. detsembril leiva hinna kolmekordistamise vastu puhkenud meeleavaldused said alguse riigi idaosast, kuid kasvasid kiiresti üle 30 aastat Sudaani raudse rusikaga valitsenud Bashiri vastasteks meeleavaldusteks ja levisid pealinna Hartumi ja teistesse suurlinnadesse.

Veteranpresident kehtestas 22. veebruaril protestide lämmatamiseks üleriigilise eriolukorra, kuid see ei ole suutnud meeleavaldustele lõppu teha.

Küll aga on pärast eriolukorra kehtestamist meeleavaldused piirdunud peamiselt Hartumi ja selle kaksiklinna Omdurmaniga. Korraldajad aga kutsusid laupäeval rahvast meelt avaldama üle kogu riigi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: