Kaitseminister: Sudaani sõjavägi kukutas presidendi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sudan TV/Reuters TV/Scanpix

Sudaani kaitseministri Awad Ibn Oufi sõnul kukutas sõjavägi ligi 30 aastat võimul olnud president Omar al-Bashiri, kes ka arreteeriti.

Ibn Ouf ütles riigitelevisioonis, et režiim kõrvaldatakse ja Bashiri hoitakse turvalises kohas, vahendas BBC.

Kaitseministri sõnul kehtestatakse kolmekuuline eriolukord ning sõjaväe juhitud kahe aasta pikkuse üleminekuperioodi järel toimuvad valimised.

Ibn Oufi sõnul muutub Sudaani põhiseadus kehtetuks, piiriületuspunktid suletakse teadmata ajaks ning riigi õhuruum suletakse 24 tunniks.

Neljapäeva varahommikul oli näha, kuidas sõjaväemasinad sisenevad Khartoumis suurde hoonetekompleksi, kus asuvad kaitseministeerium, sõjaväe peastaap ning Bashiri isiklik residents.

Hiljem katkestasid riigitelevisioon ja -raadio oma programmi, andes teada, et kaitsevägi teeb peagi avalduse.

Samal ajal marssisid kümned tuhanded meeleavaldajad Khartoumi kesklinnas. Osa meeleavaldajaist hõiskasid: "See on kukkunud, me võitsime."

Sudaanis on olnud mitu kuud protestid presidendi vastu. Protestid algasid elukalliduse tõusu pärast, kuid hiljem hakkasid meeleavaldajad kutsuma presidenti ja tema valitsust üles ametist lahkuma.

Bashir oli riigis võimul alates 1989. aastast.

Rahvusvaheline kriminaalkohus (ICC) on andnud Bashiri suhtes välja vahistamismääruse. Kohus süüdistab teda sõjakuritegude organiseerimises ja inimsusevastastes kuritegudes Darfuri regioonis. Samas ei ole teada, mis Bashirist pärast arreteerimist saab.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: