Iraak võib ISIS-e võitlejate üle tasu eest kohut mõista ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1554908940000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Arianna Pagani/SIPA/Scanpix

Iraak tegi USA juhitud koalitsioonile ettepaneku mõista miljonite dollarite eest Bagdadis kohut äärmusrühmituse ISIS välismaiste võitlejate üle, ütlesid kolm allikat Iraagi valitsusest.

Lääneriikides käib debatt selle üle, kas võtta kodumaale tagasi oma kodanikud, kes ühinesid ISIS-ega, mille kontrolli all oli kunagi suur osa Iraagist ja Süüriast. Kirde-Süürias on vahi all umbes 1000 arvatavat välismaa päritolu ISIS-e võitlejat ning veel 9000 naist ja last.

Iraak on teinud ettepaneku mõista nende üle kohut, kui USA juhitud koalitsioon katab kohtupidamise kulud, ütlesid allikad Iraagi valitsusest.

"Neil riikidel on probleem, siin on lahendus," ütles üks neist anonüümsuse tingimusel AFP-le.

Allika sõnul tegi Iraak ettepaneku küsida kahtlusaluse kohta kaks miljonit dollarit aastas, mis on hinnanguliselt nii palju, kui kulub kahtlusaluse peale USA Guantanamo vangilaagris.

"Tegime ettepaneku läinud nädalal, kuid me pole veel vastust saanud," lisas allikas.

Teine ametnik ütles, et Iraak taotles kokku kaht miljardit dollarit ühena mitmest variandist ja võib küsida rohkem raha, et katta nende kinnipidamise kulu.

Iraak on juba kohut mõistnud mitmesaja ISIS-e välismaa päritolu liikme üle ja osa on veel Bagdadis õigusemõistmist ootamas. Nende seas on vähemalt 12 Prantsuse kodanikku, kes toodi veebruaris Bagdadi Süüriast.

Kolmas ametnik ütles, et kahtlusalused kuni 52 riigist võidakse kohtu alla tuua Bagdadis.

"Iraak tegi koalitsioonile ettepaneku luua eritribunal välismaalaste üle kohtu mõistmiseks. Nendel kõnelustel on olnud konstruktiivne algus," lausus ta.

Tema sõnul oleks erikohtu loomine keerukas ja tõstataks rahvusvahelise rahastuse küsimuse, sest see välistaks surmanuhtluse määramise. Allikas lisas, et Iraak otsustas kõnelusi alustada kogu USA juhitud koalitsiooniga, sest see on lihtsam, kui pidada iga riigiga eraldi läbirääkimisi.

USA juhitud koalitsioon ei olnud kommentaarideks kättesaadav.

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch hinnangul ei suuda Iraak süüalustele tingimata tagada õiglast kohtumõistmist ega ka seda, et neid selle käigus ei piinata. Organisatsiooni arvates peaksid kohtupidamise korraldama võitlejate päritoluriikide võimud.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: