Riigiametnike palgaandmetest ilmneb kurioosseid preemiasummasid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Mündid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Avaliku teenistuse seaduse järgi võib ametniku põhipalgale maksta aasta jooksul juurde muutuvpalka, mille suurus on kuni 20 protsenti tema aastasest põhipalgast. Riigiametnike palgaandmed paljastavad aga, et leidub ka näiteks asutus, kes on maksnud ametnikule 1 euro ja 86 senti lisatasu.

Muutuvpalgaks arvestatakse ametnikule makstud tulemuspalka, preemiat ja lisatasu täiendavate tööülesannete eest. Riigi ametiasutuste palgaandmed näitavad, et mulluste väikseimate muutuvpalgasummade "edetabelis" troonivad politsei- ja piirivalveamet ning vanglad.

Näiteks PPA-s eelmisel aastal ühe kuu töötanud liikluspolitseinik, kes sai põhipalgaks 1246,49 eurot, teenis sellele lisaks muutuvpalka kolm eurot.

Tartu vangla neljanda üksuse valvur, kes aastaga teenis 19 037,62 eurot, sai sellele lisaks neli eurot muutuvpalka, teist sama vangla valvurit premeeriti kaheksaeurose lisatasuga. Tallinna vangla teise üksuse valvur on saanud 6,65 eurot muutuvpalka, mitu Viru vangla järelevalveosakonna töötajat aga 8,40 eurot.

Kümneeurose muutuvpalgaga on palgatabelis esindatud ka näiteks päästeamet, kelle ridadest sai niisuguse summa endale üks meeskonnavanem.

Lisaks muutuvpalgale lisandub ametnike põhipalgale ka lisatasu puuduva ametniku ülesannete täitmise eest, valveaja, ületunnitöö, öötöö ja riigipühal tehtava töö eest ning ka tasud, mida on ametnikule makstud teiste seaduste alusel seoses teenistusülesannete täitmisega. Kõiki neid nimetatakse palgaarvestuses koondinimega "muu tulu".

Sellelt realt leiab ametnike palgaandmetest keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo inspektorile makstud 1,86 euro suuruse lisatasu.

PPA on oma patrulligrupi, üldsüütegude grupi ja teenindustalituse töötajaile maksnud lisatasu näiteks summades 2,78, 3,54 ja 3,09 eurot. Alla kümneeurost lisatasu on saanud ka maksu- ja tolliameti, rahvusarhiivi ning Tartu ja Viru vangla ametnikud.

Kõige suuremat lisatasu ületunnitöö, öötöö jms eest said aga samuti vanglaametnikud: näiteks Viru vanglas teenis üks vanemvalvur 24 726-eurose aastapalga juures 25 461 eurot muud tulu. Tallinna ja Viru vanglas said kolm töötajat üle 18 000 euro lisatasu ning 11 ametnikku said lisatasuna 15 000 kuni 18 000 eurot.

Palgatabeli kõige kopsakamate lisatasude poolelt leiab maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektori Valdur Laidi, kes 73 800-eurose aastapalga juures teenis muutuvpalgana 14 500 eurot.

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsleri Tea Varraku 49 834-eurosele aastapalgale lisandus muutuvpalgana 14 368 eurot ning PPA migratsioonibüroo juhataja Maige Lepp sai jaanuarist kuni 9. veebruarini tehtud töö eest 3645 eurot, ent 14 000 eurot muutuvpalka.

Üle 10 000 euro suurust muutuvpalka said mullu ka MTA tollipoliitika nõunik Svetlana Raudonen, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Ando Leppiman, patendiameti peadirektor Margus Viher, sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe ning siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: