Iraak määras kolmele prantslasele ISIS-esse kuulumise eest surmanuhtluse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

ISIS.
ISIS. Autor/allikas: Eloisa Lopez/Reuters/Scanpix

Iraagi kohus määras pühapäeval surmanuhtluse kolmele Prantsuse kodanikule, kes mõisteti süüdi liitumises äärmusrühmitusega ISIS, ütles kohtuametnik.

ISIS-e vastased relvajõud tabasid prantslased Kevin Gonot', Leonard Lopeze ja Salim Machou Süürias. Nad toimetati Iraaki ning on esimesed prantslastest ISIS-e liikmed, kes on saanud Iraagis surmanuhtluse.

Neil on otsuse edasikaebamiseks aega 30 päeva. 

Iraak on võtnud vahi alla tuhandeid Süürias vangilangenud pühasõdalasi, kelle USA toetusega kurdi-araabia relvarühmitus Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) on viimastel kuudel riigile üle andnud.

Pühapäeval surma mõistetud kolmik kuulus 13 Prantsuse kodaniku hulka, kes tabati SDF-i viimase pealetungi ajal Ida-Süürias ja anti Iraagile üle veebruaris kahtlustatuna ISIS-e kardetud välisvõitlejate väeossa kuulumises.

Neist üks pääses hiljem vabadusse, sest selgus, et ta reisis Süüriasse ISIS-e represseeritud jeziidide usuvähemuse toetamiseks. Ülejäänud 12 anti Iraagi terrorismivastase seaduse alusel kohtu alla. Seadus näeb ette võimalust karistada surmanuhtlusega igaüht, kes mõistetakse süüdi terrorirühmitusega liitumises isegi juhul, kui ta ei osalenud lahingutegevuses.

ISIS-e ridades võidelnud Gonot' langes Süürias vangi koos oma ema, naise ja poolvennaga ning Prantsuse kohus on talle juba määranud üheksa-aastase vanglakaristuse, selgus Prantsuse analüüsifirma Terrorismianalüüsi Keskus (Center for the Analysis of Terrorism) andmetest.

Machou kuulus USA ametnike andmeil kurikuulsasse Tariq ibn Ziyad'i brigaadi, Euroopa terroristidest välisvõitlejate rakukesse, mis korraldas rünnakuid Iraagis ja Süürias ja kavandas rünnakuid ka Pariisis ja Brüsselis.

Lopez reisis koos oma naise ja kahe lapsega ISIS-e käes olnud Mosulisse Iraagis enne sealt edasi Süüriasse suundumist, ütlesid Prantsuse uurijad.

Iraagi kohtusüsteem teatas varem mais, et on alates 2018. aasta algusest andnud kohtu alla ja määranud karistuse rohkem kui 500 ISIS-e välisvõitlejale. 

Iraagi kohtud on määranud paljudele neist eluaegse vanglakaristuse või surmanuhtluse, kuid ühtegi ISIS-e välisvõitlejat riigis seni hukatud ei ole.

Inimõigusorganisatsioonid on kohtuprotsesse ISIS-e välisvõitlejate üle kritiseerinud, väites, et need toetuvad sageli piinamise teel saadud tõenditele.

Samuti on nad tõstatanud küsimuse, kas ISIS-esse kuulumises kahtlustatavate pühasõdalaste üle tuleks kohut mõista piirkonnas või saata nad tagasi päritoluriikidesse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: