Venemaa ja Hiina tõkestasid Sudaani hukka mõistva ÜRO avalduse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1559699220000 | amCalendar}}
ÜRO julgeolekunõukogu istung.
ÜRO julgeolekunõukogu istung. Autor/allikas: AP Photo/Craig Ruttle/Scanpix

Venemaa ja Hiina tõkestasid teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse, millega oleks hukka mõistetud Sudaani võimude tegevus ja kutsutud üles vägivalla viivitamatule lõpetamisele.

Ühisavaldust soovisid Suurbritannia ja Saksamaa ning sellega oleks Sudaani võimudele saadetud üleskutse jätkata kõnelusi protestiliikumisega, et leida üheskoos lahendus praegusele kriisile.

Hiina oli kindlalt avalduse vastu ja Venemaa pani ette ära oodata Aafrika Liidu hinnang Sudaanis toimuvale.

Venemaa asesuursaadik Dmitri Poljanski ütles, et avaldus pole tasakaalus ja rõhutas vajadust kujunenud olukorras ettevaatlikult tegutseda.

"Me ei saa toetada tasakaalustamata avaldust. See muudab asjad vaid veel hullemaks," märkis Poljanski pärast kahetunnist kohtumist ajakirjanikele.

USA, Suurbritannia ja Norra taunisid teisipäeval ühisavalduses Sudaani viimase aja sündmusi ja sõjaväejuhtide plaani korraldada valimised pärast meeleavalduste jõuga mahasurumist.

"Sudaani rahvas väärib reeglitepärast võimu üleminekut, mida juhivad tsiviilisikud, kes suudavad tagada tingimused vabadeks ja ausateks valimisteks ning mitte sõjaväenõukogu julgeolekujõudude pealesunnitud kiirustatud valimisi," kirjutati avalduses.

Sudaani valitseva sõjalise nõukogu juht Abdelfattah al-Burhan teatas teisipäeval, et otsustati tühistada varasemad kokkulepped protestiliikumisega ja korraldada valimised üheksa kuu jooksul.

"Sõjaväenõukogu otsustas lõpetada kõnelused ja korraldada valimised järgmise üheksa kuu jooksul," kinnitas kindral varahommikul televisioonis edastatud pöördumises.

Pealtnägijate ja protestiliidrite sõnul hakkasid Sudaani julgeolekujõud esmaspäeval tulistama Hartumis istumisstreikijate põhilaagris, mis asus sõjaväe peakorteri ees, ning süütasid seal telke. Surma sai siis vähemalt 35 inimest.

Burhan ütles, et osa verevalamise süüst lasub meeleavaldajaid esindaval koalitsioonil.

Sudaani meeleavalduste mahasurumisel on surma saanud 60 inimest

Sudaani julgeolekujõud on meeleavaldusi laiali ajades tapnud kahe päeva jooksul 60 inimest, ütles protestijaid toetav arstide ühendus kolmapäeval.

Sudaani arstide keskkomitee eelmine ohvrite arv pärines esmaspäeva õhtust, selleks ajaks oli nädalaid kestnud istumisprotestide laialiajamise käigus tapetud 40 inimest.

Komitee sõnul peavad nad "veresauna eest vastutavaks (sõjaväe)nõukogu üksusi".

Protestijad on varem süüdistanud meeleavalduste julmas mahasurumises kiirreageerimisjõude, mille komandör on valitseva sõjaväenõukogu aseesimees.

Pärast protestide mahasurumist teatas sõjaväenõukogu, et loobub kõigist varem protestijuhtidega sõlmitud kokkulepetest tsiviilvõimule üleminekuks.

Protestijad lükkasid omakorda tagasi kindralite lubaduse üheksa kuu jooksul valimised läbi viia.

Kolmapäeval tõkestasid sajad Hartumi Bahri eeslinna elanikud tänavad barrikaadidega ja ootavad vaikselt nende juures, ütles üks kohalviibija AFP-le. Eemalt on kuulda tulistamist.

Varahommikul kostis tulistamist linnaosast, kus paikneb mitu saatkonda.

Detsembris alanud proteste juhtiv Sudaani kutsetöölise liit (SPA) on nimetanud Hartumis sõjaväe peakorteri ees peetud istumisprotesti laialiajamist "veresaunaks" ning kutsunud sudaanlasi kodanikuallumatusele sõjaväenõukogu kukutamiseks.

Sudaani sõjavägi kukutas veteranpresident Omar al-Bashiri 11. aprillil, pani riiki valitsema 10-liikmelise sõjaväenõukogu ning pidas seejärel kuni esmaspäevani protestiliikumise katusorganisatsiooniga Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest kõnelusi üleminekuks tsiviilvalitsusele. 

Sudaani sõjaväejuht teatas valmidusest piiranguteta kõnelusteks

Sudaani valitseva sõjaväenõukogu juht kindral Abdel Fattah Burhan ütles kolmapäeval, et on valmis läbirääkimisteks riigi tuleviku üle.

"Meie siin sõjaväenõukogus oleme valmis läbirääkimisteks piiranguteta, kuid riiklikest huvidest lähtudes, et jätkata seadusliku võimu ülesehitamist, mis peegeldaks igal moel Sudaani revolutsiooni püüdeid," ütles Burhan riigitelevisioonis edastatud kõnes.

Kindral lubas, et meeleavaldajate istumisprotesti vägivaldse laialiajamise taga olevad isikud võetakse vastutusele. 

Protestijad ei ole Burhani kõnelusettepanekule veel vastanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: