Sudaani pealinnas puhkenud vägivallas on hukkunud 30 inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1559540160000 | amCalendar}}
Protestijad Sudaani pealinnas Hartumis
Protestijad Sudaani pealinnas Hartumis Autor/allikas: AFP / Scanpix

Sudaani protestiliikumise juhid teatasid esmaspäeval, et sõjaväenõukogu julgeolekujõud ajasid laiali nädalaid Hartumis armee peakorteri ees laagris olnud meeleavaldajad, mille käigus tapeti vähemalt 30 inimest.

"Kiirreageerimisjõud, armee, politsei ja omakaitsejõud ajasid rahumeelse istumisprotesti laiali," teatas Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest.

Protestiliikumise juhtide teatel ei ole peakorteri ees "enam kedagi peale märtrite surnukehade, mida ei ole olnud võimalik ära tuua". 

Sõjavägi on eitanud istumisprotesti laialiajamist ja öelnud, et relvajõudude sihtmärk oli protestipaiga lähedal asuv ohtlik piirkond.

Sudaani meeleavaldajad alustasid sõjaväe peakorteri ees istumisprotesti 6. aprillil. Protestiliikumine ja sõjavägi vaidlevad üleminekuvalitsuse koosseisu üle.

Sudaani armee kukutas aprillis pärast nädalaid kestnud meeleavaldusi riiki üle 30 aasta juhtinud president Omar al-Bashiri. Kuid tuhanded protestijad jätkasid istumisstreiki kaitseministeeriumi ees, nõudes, et sõjaväelased annaksid võimu üle tsiviilvalitsusele.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres mõistis esmaspäeval hukka Sudaani julgeolekujõudude üleliigse jõukasutuse meeleavaldajate vastu ja ärgitas alustama vägivalla sõltumatut uurimist.

Guterresi sõnul tekitavad temas ärevust teated, et julgeolekujõud hakkasid ühes Hartumi haiglas tulistama.

Sudaani protestijad: julgeolekujõud ajasid istumisprotesti laiali

Sudaani protestiliikumise juhid teatasid esmaspäeval, et sõjaväenõukogu julgeolekujõud ajasid laiali nädalaid Hartumis armee peakorteri ees laagris olnud meeleavaldajad. 

"Kiirreageerimisjõud, armee, politsei ja omakaitsejõud ajasid rahumeelse istumisprotesti laiali," teatas Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest.

Protestiliikumise juhtide teatel ei ole peakorteri ees "enam kedagi peale meie märtrite surnukehade, mida ei ole olnud võimalik ära tuua". 

Viimastel andmetel nõudis Sudaani sõjaväe jõukasutus 13 inimelu. 

Sõjavägi on eitanud istumisprotesti laialiajamist ja öelnud, et relvajõudude sihtmärk oli protestipaiga lähedal asuv "ohtlik piirkond".

Sudaani meeleavaldajad alustasid sõjaväe peakorteri ees istumisprotesti 6. aprillil. 

Sudaani sõjaväenõukogu eitas protestijate jõuga laialiajamist

Sudaani sõjaväevõimud eitasid katset protestijate istumisstreiki esmaspäeval Hartumis jõuga laiali ajada, arstide komitee teatel on julgeolekujõudude rünnakus saanud surma üheksa inimest. 

"Me ei ajanud istumisstreiki jõuga laiali," ütles valitseva sõjaväenõukogu esindaja Shamseddine Kabbashi telekanalile Sky News Arabia. "Telgid on alles, noored liiguvad vabalt ringi."

Kabbashi lisas, et relvajõudude sihtmärk oli istumisstreigi lähedal asuv "ohtlik piirkond".

"Täna hommikul tahtsid julgeolekujõud ajada laiali kogunemist piirkonnas istumisstreigi lähedal," ütles Kabasshi. "Colombia piirkond on ammu olnud Sudaani ühiskonnale vastuvõetamatu korruptsiooni ja negatiivse käitumise taimelava. Paljud Colombiast põgenenud sisenesid istumisstreigi piirkonda ja selle tulemusena lahkusid sealt paljud noored."

Protestijuhid kutsusid rahumeelsetele meeleavaldustele

Sudaani protestiliikumise juhid kutsusid esmaspäeval, kui riigi sõjaväelised võimud asusid laiali ajama kaitseministeeriuimi ja relvajõudude peakorteri ees jätkuvat istumisstreiki, korraldama kogu riigis rahumeelseid kogunemisi ja meeleavaldusi. 

Vabaduste ja Muutuste Liit kutsus toetajaid korraldama "rahumeelseid protestimarsse ja meeleavaldusi" ning püstitama barrikaade pealinnas Hartumis ja mujal riigis. 

USA saatkond: rünnakud Sudaani meeleavaldajatele peavad lõppema

Rünnakud Sudaani meeleavaldajatele peavad lõppema, hoiatas USA saatkond Hartumis esmaspäeval pärast seda, kui julgeolekujõudude katse ajada laiali istumisstreiki relvajõudude peakorteri ees nõudis vähemalt kaks ohvrit. 

"Sudaani julgeolekujõudude rünnak protestijate ja teiste tsiviilisikute vastu on väär ja peab lõppema," kirjutas saatkond Twitteris. "Vastutus selle eest langeb sõjalisele nõukogule, mis ei suuda juhtida Sudaani rahvast."

Sudaani protestiliikumine kutsus vastuseks sõjaväe jõukasutusele rahvast kogu riigis rahumeelselt kogunema ja meeleavaldusi korraldama. 

Sudaani protestijuhid katkestasid kontakti sõjaväevõimudega

Sudaani protestijuhid teatasid pärast rünnakut istumisstreikijatele relvajõudude peakorteri ees Hartumis, et katkestavad sõjaväevõimudega kõik kontaktid ja kutsuvad rahvast "täielikule kodanikuallumatusele". 

"Lõpetame putšistide nõukoguga kõik poliitilised kontaktid ja läbirääkimised," teatas avalduses Allianss Vabaduse ja Muutuse Eest. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: